Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nový hit: Goodbye Deutschland

Svět

  10:03
ŽENEVA/PRAHA - Němci opouštějí Německo. Stále více obyvatel hledá za hranicemi práci, partnera či změnu života. Zemi by rád opustil její každý pátý občan. Ve věkové kategorii do 30 let je to dokonce každý třetí.

Němci opouštějí Německo. Ilustrační foto. foto: Foto: archiv J.Ahlgrimmové

Miliony Němců se každé úterý po osmé hodině večer posadí před televizi a naladí soukromý kanál VOX. Na programu je „Goodbye Deutschland“ – populární reality show, která dokumentuje osudy německých rodin, jež se vydaly hledat své štěstí do zahraničí. V současnosti mohou diváci mimo jiné sledovat, jak se čtyřčlenná rodina Reimannových zabydluje v americkém Texasu, nebo pozorovat první kroky mladého německého páru na Novém Zélandu.

 Skutečnost, že německá televize přišla s podobným pořadem, není náhodná. Rok od roku totiž ve Spolkové republice roste počet lidí, kteří se vystěhovávají. Jen v roce 2006 jich úřady zaregistrovaly přes 150 000, což oproti roku 2000 představuje nárůst téměř o třetinu.

 V této souvislosti navíc panuje zajímavý trend: stále více Němců si za svou cílovou zemi vybírá některý z evropských států. Zatímco do roku 2004 vedly v oblíbenosti Spojené státy, vytlačilo je teď z prvního místa Švýcarsko.

 „Jsem tu spokojený,“ říká 29letý Tobias Gorsleben, který se do švýcarské Ženevy přestěhoval v květnu 2006. Rodák ze severoněmeckého Lübecku pracuje jako počítačový programátor a pohybuje se v mezinárodním prostředí – jeho kolegové pocházejí ze 13 různých zemí. „V dlouhodobé perspektivě uvažuji o návratu do Německa,“ přiznává Tobias a vysvětluje: „Německo je totiž skvělou zemí.“ Díky zkušenostem ze zahraničí nepředpokládá, že by měl v budoucnu problém si najít ve své vlasti práci.

 Švýcarsko si nemůže vynachválit ani Západoberlíňanka Jana Ahlgrimmová. Ve svých 27 letech už má za sebou studium mezinárodních vztahů ve Francii. Od minulého roku působí v jedné ženevské PR agentuře. „Mám tu hodně zodpovědnosti a o spoustě věcí sama rozhoduji,“ pochvaluje si. Vyhovuje jí také kosmopolitní Ženeva a líbí se jí hory kolem. „Z okna svého pokoje vidím na Mont Blanc,“ vypráví nadšeně. V Ženevě si navíc našel práci j Janin přítel, původem východní Němec.

„Rozhodně nechci zpátky“

Na to, že se jejich země stala cílem mnoha přistěhovalců, si Němci už zvykli. Nyní zjišťují, že žijí také ve státě vystěhovalců. Počet těch, kteří z Německa odcházejí, se totiž téměř rovná počtu nově příchozích. Podle průzkumu, který provedl loni v září Allenbach-Institut, by Německo rád opustil jeho každý pátý občan. Ve věkové kategorii do 30 let je to dokonce každý třetí.

A jaké bývají nejčastější důvody pro odchod do zahraničí? Důležitým faktorem jsou lepší pracovní vyhlídky, mnozí se stěhují kvůli partnerovi. „V 80 procentech případů chtějí lidé odejít, protože v Německu nemohou najít práci. Nebo alespoň ne takovou, jakou by si představovali,“ uvedla pro Reuters Gabriele Mertensová, která v Hamburku vede organizaci zaměřenou na pomoc vystěhovalcům. Mnozí Němci také uvádějí, že se jim v zahraničí jednoduše líbí víc.

 To je případ i 27leté Berlíňanky Johanny Reyerové, která už dva roky žije ve francouzském Perpignanu. Jako pracovnice nevládní organizace se tam stará o uprchlíky ve vězení. „Rozhodně nechci zpátky do Německa. Jsem tu plně integrovaná. Mám tu práci, vztah i přátele,“ říká.

Měli by se tedy Němci obávat odlivu mozků do zahraničí? Podle deníku Süddeutsche Zeitung k tomu není důvod. Jen 28 procent všech německých emigrantů jsou vysoce kvalifikované pracovní síly. Nárůst vystěhovalectví v rámci Evropy totiž souvisí s tím, že i Němci bez velkého vzdělání si v zahraničí snadnou najdou práci.

 Žádný důvod k panice nevidí ani hamburský profesor a odborník migraci Thomas Straubhaar: „Mnozí vystěhovalci se po pár letech vrací a díky získaným zkušenostem jsou pro Německo obohacením.“

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...