4. září 2018 19:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nový most v Janově tamní správa dálnic nepostaví. Bylo by to bláznovství, řekl ministr

Pád dálničního mostu v Janově na severu Itálie si vyžádal nejméně 39 mrtvých. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pád dálničního mostu v Janově na severu Itálie si vyžádal nejméně 39 mrtvých. | foto: ČTK

Janov Nový dálniční most v italském Janově, který nahradí viadukt, jenž se částečně před třemi týdny zřítil, už nebude stavět společnost Autostrade per l’Italia. Firma, která spravuje italskou dálniční síť ale zaplatí veškeré náklady, oznámil v úterý italský ministr dopravy Danilo Toninelli.

Ministr řekl, že vláda je jednotná v tom, že rekonstrukce nemůže být svěřena někomu, kdo ručil za to, že původní Morandiho most je v dobrém stavu. „Bylo by to bláznovství a neúctivé vůči obětem,“ řekl podle agentury AFP Toninelli. Neštěstí nepřežilo 43 lidí.

Hasiči v Janově se stále nedostali ke všem zavaleným autům, která zůstala pod...
Nad záchranáři stále běží motor zeleného nákladního auta, které zastavilo jen...

Zodpovědnost za pád mostu je předmětem vyšetřování. Italská vláda ale obviňuje provozovatele komunikace, že nedostatečně investoval do údržby. Kabinet plánuje zadat novou stavbu společnosti Fincatieri, kterou má pod kontrolou stát.

Torzo nynější stavby by se mělo začít bourat už během září. Nový most by mohl být vybudován do roka.Výkonná rada společnosti Autostrade per l’Italia už vyčlenila 500 milionů eur (12,9 miliardy Kč) určených na stavbu, odškodnění pozůstalých a lidí, kteří kvůli zřícení konstrukce přišli o střechu nad hlavou.

Morandiho most v Janově byl frekventovanou trasou místních i cizinců a spojoval italské vnitrozemí s italskou i francouzskou riviérou. Jeho část se za špatného počasí zřítila 14. srpna, z výšky asi 45 metrů spadly na tři desítky aut.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz