Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nový prezident USA bude pro radar

Svět

  14:14
PRAHA - Prezidentští kandidáti, demokraté Barack Obama, Hillary Clintonová a republikán John McCain, patří mezi příznivce protiraketového deštníku, jehož součástí má být i radar v Česku. Tvrdí to místopředseda Mezinárodní společnosti pro aplikované vědy (SAIC) Robert Bell. Ten dříve působil jako vysoký činitel administrativy někdejšího amerického prezidenta Billa Clintona. Také jako náměstek generálního tajemníka NATO pro výdaje na obranu.

Demokratičští kandidáti na post prezidenta USA Hillary Clintonová a Barack Obama. foto: ČTK

Podle Bella McCain silně podporuje protiraketovou obranu s tím, že by se USA neměly nechat ovlivnit stanoviskem Ruska, které dlouhodobě s vybudováním deštníku nesouhlasí. Obama je podle něj také příznivcem systému, který by měl ochránit USA i jeho spojence. Zároveň však zdůrazňuje, že z hlediska diplomacie se USA dopustily mnoha chyb. Clintonová několikrát jako senátorka hlasovala pro různé zákony, které týkaly protiraketové obrany.

Obama a Clintonová podle něj zdůrazňují, že po případném vybudování radaru v Česku a sila s desítkou střel v Polsku chtějí zapojit Rusko do širší diskuse o tom, jak protiraketová obrana zapadá do celkového obrazu strategické rovnováhy ve světě. "Můžete u nich (u Obamy a Clintonové) vidět větší důraz na kontrolu zbraňových systémů, než je tomu u McCaina," řekl Bell.

Češi a Poláci mají právo vyjednávat
Na dubnovém summitu NATO v Bukurešti lze podle Bella očekávat, že členské státy uznají, že roste hrozba způsobená mimo jiné šířením raketových systémů. NATO podle něj také uzná, že je právem Česka a Polska s USA vyjednávat o umístění součástí deštníku na jejich území. Podle něj ze summitu také vyplyne, že prvky v obou zemích nemůžou uchránit celou Evropu. Již dříve se hovořilo například o tom, že středoevropský systém by neměl chránit mimo jiné Turecko.

Zatím podle něj proto není jasné, jak se NATO postaví k tomu, aby tento nedostatek smazalo. Konkrétnější návrhy či plány NATO týkající se zapojení do celého systému protiraketové obrany je však podle něj možné očekávat až při dalším summitu NATO v roce 2009. V současnosti se podle něj musí dokončit některé analýzy, které se se budou týkat například nákladů na systém.

V NATO roste podpora radaru
Mezi spojenci NATO podle nedávného vyjádření čelných amerických představitelů roste podpora plánů USA na umístění protiraketové základny v Česku a Polsku. Je prý také velká šance, že se vyjednání s oběma státy podaří ukončit před tím, než v úřadě skončí současný americký prezident George Bush; ten Bílý dům opustí v lednu příštího roku.

Česko o podmínkách umístění radaru i jeho obsluhy ve vojenském újezdu Brdy vyjednává již několik měsíců. Rozhovory se točí kolem dvou smluv, které mají například stanovit pravidla pobytu amerických vojsk v Česku. Tuto otázku řeší především bilaterální smlouva SOFA, o které až do pátku budou v Praze jednat zástupci obou států.

Hlavní smlouva by podle premiéra Mirka Topolánka mohla být podepsána právě v době summitu v Bukurešti. Naopak uzavření smlouvy SOFA se zřejmě protáhne. Topolánek nevyloučil, že dohoda SOFA by mohla být hotova až po summitu, nepochybně pak prý do léta.
Autoři: ,