Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid -1 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nový rok v Sýrii začal masakrem. Členové milicí usekli hlavy 23 lidem

Opoziční vojáci při přestřelce s Asadovými vojáky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opoziční vojáci při přestřelce s Asadovými vojáky | foto: Reuters

DAMAŠEK Sýrie vstoupila do roku 2013 za hřmotu leteckého bombardování povstaleckých bašt vládními silami a střety především v okolí Damašku. Objevila se také zpráva o dalším masakru, při němž členové provládních milicí šabíha údajně usekli hlavy 23 lidem ve vesnici v provincii Hamá.

Za pokračujících násilností, které si za 22 měsíců vyžádaly přes 45.000 mrtvých, se plán zvláštního zprostředkovatele OSN Lachdara Brahímího na řešení krize v Sýrii mění v bezcenný cár papíru, konstatovala agentura DPA.

Obyvatelé Damašku uvítali nový rok za dunění dělostřelecké palby a náletů nad jižními a východními částmi metropole, o něž svádějí urputné boje vládní a povstalecké síly. V centru města, které je stále ještě pevně pod kontrolou režimu, vojáci na kontrolních stanovištích vyvolali o půlnoci poplach oslavnými salvami.

ČTĚTE TAKÉ:

Zintenzivnění povstaleckých útoků si poprvé od začátku konfliktu vyžádalo uzavření letiště ve městě Aleppo. Jde o dočasné opatření, které bylo přijato poté, co "se bojovníci ozbrojené opozice opakovaně pokoušeli zasáhnout civilní stroje, což by mohlo vést k lidské katastrofě," řekl nejmenovaný zdroj z vedení letiště. Provoz bude podle něj obnoven poté, co se vládním vojákům podaří znovu získat kontrolu nad oblastmi kolem letiště. To je pro rebely strategicky důležité, protože ho využívají vládní síly k přepravě posil do Aleppa.

Opoziční aktivisté informovali o údajném masakru ve vesnici Maan v provincii Hamá. Milicionáři tam prý pozabíjeli 23 lidí, včetně sedmi dětí. Těla obětí, které patřily k několika málo sunnitským rodinám v obci, byla prý pak spálena, takže některá ani nemohla být identifikována.

Posel Asadových vzkazů lidu

Za pondělí a dnešek bylo v Sýrii podle opozičních zdrojů zabito dalších 201 osob. Emisar OSN pro Sýrii Brahímí vyvolal svou výzvou k politickému řešení v Sýrii kritiku opozice. Odpůrci režimu prezidenta Bašára Asada odmítli Brahímího návrh, protože kromě příměří zahrnuje i vytvoření přechodné vlády s účastí funkcionářů Asadova režimu.

Podle hlavní opoziční koalice jsou "iniciativy a dialog z Asadova pohledu projevem slabosti a důkazem jeho legitimity". Proto prý po mírových iniciativách vždy následovaly nové masakry. Skupina Revolucionářů Brahímího obvinila, že není neutrální, nechová se jako vyslanec OSN, nýbrž "jako posel Asadových vzkazů lidu".

Asadův režim zároveň v posledních dnech vysílal rozporuplné signály. Na jedné straně vedení v Damašku oznámilo svou připravenost "přistoupit na každý regionální nebo mezinárodní návrh". Premiér Vaíl Halkí naproti tomu v pondělí v projevu v parlamentu prohlásil, že je blízko "historický okamžik, kdy bude oznámeno vítězství nad nepřáteli".

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...