130 let
Saúdský král Salman Bin Abdulaziz s katarským emírem šejkem Tamimem Bin Hamadem...

Saúdský král Salman Bin Abdulaziz s katarským emírem šejkem Tamimem Bin Hamadem v Rijádu. | foto: Reuters

Nový saúdský král rozdal lidem 32 miliard dolarů, mají umlčet kritiky

Svět
  •   7:00
RIJÁD - Zatímco Evropa bojuje s následky ekonomické krize a mezi Německem a Řeckem zuří boj o úsporná opatření, nový král Saúdské Arábie Salman se rozhodl věnovat obyvatelům ropné velmoci 32 miliard dolarů (asi tři čtvrtě bilionu korun). Prý jde o gesto dobré vůle. Debaty o lidských právech a volání po reformách tak v pouštním království, kde litr benzínu stojí tři koruny, náhle utichly.

Není překvapením, že Saudové jsou se svým novým králem spokojeni. Částka, kterou se rozhodl měsíc po své korunovaci lidu věnovat je vyšší, než roční rozpočet největší africké ekonomiky, Nigérie. „Saúdská Arábie se připravuje na párty,“ komentoval pro New York Times králův dar John Sfakianakis, ředitel investiční společnosti Ashmore Group, která stojí za odhadem celkové výše králova daru.

Finance poputují na konta profesních organizací, kulturních a sportovních klubů, přistanou ve formě bonusů na kontech všech státních zaměstnanců, vojáků, důchodců a ve formě stipendií podpoří i studenty. Některé soukromé organizace už následovaly králův příklad a samy vyplácejí svým zaměstnancům speciální bonusy. Celková částka se i v jejich případě pohybuje v řádech miliard dolarů.

Saúdskoarabský král Abdalláh ibn Abdal Azíz Saúd zemřel ve věku 90 let. Patřil k významným spojencům Západu v blízkovýchodním regionu.

Část peněz bude vyplácena postupně, většinu ale král uvolní ještě tento měsíc. Ve státním sektoru přitom pracují asi tři miliony Saudů, tedy více než polovina z celkové pracovní síly písečného království. „Okamžitě jsem začal kontrolovat své sklady,“ řekl Abdulrahman Alsanidi, majitel velkoskladu s kempinkovým vybavením. Prý očekává nárůst prodejů o třicet procent.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Podle dosavadních údajů se v zemi ve velkém prodává elektronika a zahraniční zájezdy. Lidé se zbavují dluhů, přispívají na charitu a kupují šperky. Někteří muži se prý radují z toho, že díky finanční pomoci si budou moci „pořídit“ druhou nebo třetí manželku. Jeden nadšený otec nahrál na Youtube video, na němž zasypává svého malého syna bankovkami. Vznikl i komediální skeč, ve kterém se Saudové z králova daru freneticky radují.

zdroj: www.youtube.com

„Teď si vás kůpím všecky“

Král Salman se hned po dosednutí na saudský trůn začal zbavovat ministrů a zrušil nejrůznější komise a poradní orgány vlády. To vše je ale nyní díky obrovské finanční částce téměř zapomenuto. Politické reformy a lidská práva náhle nejsou na pořadu dne. Saudové utrácejí ve velkém a na podobné úvahy nemají čas. 

PSALI JSME:

Není to přitom poprvé, co se saudský vládce rozhodl „uplatit“ obyvatelstvo finančním darem. V ropné velmoci jde o zavedenou praktiku, kterou si králové kupují loajalitu svého obyvatelstva. Salmanův předchůdce Abdulláh nechal například po své korunovaci v roce 2005 zvýšit platy úředníků o 15 procent, po návratu ze zdravotní cesty zase potěšil obyvatelstvo speciálním finančním bonusem. 

Za vším hledej ropu

Současné padající ceny ropy ale mohou pro vládce představovat vážný problém. Ropa se totiž na příjmech Saúdské Arábie podílí zhruba devadesáti procenty. Sebemenší změna její ceny na mezinárodních trzích je proto citelná, natož pak současný volný pád ze 115 dolarů za barel v červnu minulého roku na drastických zhruba 49 dolarů z tohoto ledna.

Saúdský král Salman Bin Abdulaziz hovoří s katarským emírem šejkem Tamimem Bin Hamadem během setkání v Rijádu.

Příjmy státu jsou už nyní o dvacet procent nižší a ekonomičtí analytici z Jadwa Investment odhadují, že království by i bez avizovaného daru v roce 2015 hospodařilo s rekordním deficitem 44,5 miliardy dolarů. Nyní tedy vyletěl na téměř 68 miliard, což je devět procent HDP. Pro srovnání: některé evropské země mají deficit přes sto procent HDP, například Itálie, Portugalsko, ale třeba i bohatá Belgie. Dluh Česka se v současnosti pohybuje okolo 46 procent.

V zemi, kde litr benzínu stojí tři koruny

Tato fakta ale běžné Saudy zatím netrápí. V zemi, kde díky obřím státním dotacím stojí litr benzinu v přepočtu asi tři české koruny a průměrný měsíční plat státního úředníka je 2400 dolarů (asi 60 000 korun), se jakákoli možná krize zdá na první pohled nepravděpodobná. Lidé dále veřejně projevují svým vládcům úctu a soukromé společnosti si na reklamní poutače dávají prohlášení jako „Slibujeme vám poslušnost“. Na Twitteru pak dokonce vznikl hashtag, přes který lidé svému králi děkují.

Poslední podobný čin saudských vladců přišel během tzv. Arabského jara, kdy se dynastie obávala lidového povstání, která v řadě okolních států svrhla tamní vládnoucí režimy. „Jsme společnost závislá na darech a dávkách, populace by se bez mohutné vládní podpory neobešla. Ropa ale jednou dojde, proto nepovažuju takovou závislost za zdravou,“ tvrdí Abdullah Al-Alami, saudský spisovatel a ekonom.

Starají se o nás hezky

Princ Moteb bin Fahed bin Farhan al-Saud se po vyhlášení králova záměru rozhodl zjistit vyjádření od lidí ve vesnici Butain, kde dlouhodobě žije. Za poslední léta změnily vládní dotace vísku k nepoznání. Lidé zde dříve pásli krávy a pracovali na farmách, nyní však nemají důvod. V každém domě je nyní 4G připojení, do nejbližšího města s univerzitou jezdí autobus zdarma, za vysokoškolské studium se také neplatí.

„Vláda se o nás stará moc hezky,“ tvrdí Abdullah al-Sahli, ředitel zdejšího vládního úřadu. Jeho šestiletý syn Moteb má prý už dva iPhony. „Nemáme na co si stěžovat,“ uzavírá celkem pochopitelně Sahli.

Autor: Martin Müller
  • Vybrali jsme pro Vás