14. září 2011 10:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nový šéf CIA: Horší než Al Kajda jsou její odnože

Hlava teroristické sítě al-Káida, Ajmán Zavahrí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlava teroristické sítě al-Káida, Ajmán Zavahrí. | foto: Reuters

WASHINGTON Zabitím Usámy bin Ládina se podařilo výrazně oslabit teroristickou síť Al Kajda. Větší nebezpečí ale v současnosti představují její odbočky, zejména Al Kajda na Arabském poloostrově (AQAP), které by mohly představovat globální hrozbu i za deset let. Na slyšení v americkém Kongresu to prohlásil nový ředitel CIA David Petraeus.

Podle Petraeuse se po smrti bin Ládina otevřela příležitost ještě víc oslabit Al Kajdu pomocí útoků na její další představitele. Petraeus také podotkl, že nový šéf teroristické sítě Ajmán Zavahrí není tak schopný vůdce, jakým byl bin Ládin.

"Nevěřím, že bude Al Kajda ještě za deset let existovat v té formě, v jaké existuje nyní. A určitě nebude existovat v té formě, v jaké tu byla před deseti lety," řekl ředitel amerických tajných služeb James Clapper, který Petraeuse na slyšení v Kongresu doprovázel. "Myslím si však, že nebezpečím pro nás budou takzvané odbočky Al-Káidy," dodal.

Jemen a Somálsko
Petraeus uvedl, že za nejnebezpečnější z těchto nových teroristických organizací považuje AQAP, která připravila i neúspěšný útok na osobní letadlo do Detroitu o Vánocích 2009. Za další nebezpečí považuje šéf CIA islamistické organizace v Somálsku, kterým se daří verbovat stovky zahraničních bojovníků.

Plán teroristické organizace

Al Kajda se dostala do středu pozornosti v souvislosti s výročím útoků na New York a Washington z 11. září 2001, které provedli její členové. Ve Spojených státech v souvislosti s výročím panovala zpřísněná bezpečnostní opatření, neboť úřady upozornily, že mají důvěryhodné informace o hrozbě útoku, který mohla naplánovat Al Kajda. Petraeus prohlásil, že informace o možných útocích stále zůstává nepotvrzená.

Stále na útěku

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
CAD KONSTRUKTÉR JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 21 000 - 26 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz