Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nový šéf europarlamentu je držitel mnoha řádů a dávný Berlusconiho spojenec

Svět

  11:08
BRUSEL - Třiašedesátiletý Ital Antonio Tajani je unijním veteránem. Jeho dlouholetá praxe v evropských institucích se ostatně stala jedním z bodů jeho předvolebního projevu: “Chci vám dát k dispozici dvacet tři let svých zkušeností,” prohlásil v úterý ráno před europoslanci ve Štrasburku.

Italský politik Antonio Tajani (vlevo) přijímá gratulace od šéfa Evropské lidové strany Manfreda Webera krátce po svém zvolení novým šéfem Evropského parlamentu. foto: Reuters

Od roku 1994 byl třikrát zvolen europoslancem. Mezi lety 2008 a 2014 působil jako eurokomisař pro dopravu a eurokomisař pro průmysl a podnikání. Už od roku 2002 také figuruje ve vedení Evropské lidové strany. Poslední dva roky navíc v Evropském parlamentu zastával pozici místopředsedy.

Evropský parlament má po dlouhém hlasování nového předsedu, je to lidovec Tajani

Tajani při svém předvolebním projevu nezapomněl zmínit ani skutečnost, že se na konci svého mandátu v Komisi, v listopadu 2014, zřekl odchodného, tj. částky ve výši přibližně půl milionu eur. Peníze údajně odmítl na základě svého morálního přesvědčení: „Zdálo se mi nefér vzít si od Evropské komise tolik peněz, když stále spousta lidí trpí,“ řekl Tajani.

Vítězný kandidát je také dávným blízkým spojencem bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho. Spolu s ním založil stranu Forza Italia (Vzůru Itálie). V devadesátých letech dokonce v Berlusconiho vládě působil jako mluvčí.

Novým šéfem Evropského parlamentu byl zvolen lidovec Tajani
Novým šéfem Evropského parlamentu byl zvolen lidovec Tajani (vpravo)

Před začátkem své politické kariéry Tajani vystudoval práva na univerzitě La Sapienza v Římě, ale už v jednadvaceti letech se stal důstojníkem italského vojenského letectva. V osmdesátých letech působil jako zvláštní dopisovatel v Libanonu, Sovětském svazu a Somálsku, později – až do svého zvolení europoslancem – řídil římskou redakci deníku Il Giornale.

Za svoje působení dostal v posledních letech několik ocenění od různých, především, evropských států; stal se například rumunským rytířem velkokříže Řádu za věrné služby, francouzským důstojníkem Řádu čestné legie nebo čestným členem klubu „Bulharští novináři proti korupci“.

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....