Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nový šéf MMF? Sázkaři věří Lagardeové

Svět

  10:07
PRAHA - Jen čtyři dny stačily, aby se z jednoho z nejvlivnějších mužů na světě stal muž s pověstí násilníka, který může na neuvěřitelně slibně rozjetou politickou kariéru zapomenout.

Francouzská ministryně hospodářství Christine Lagardeová. foto: ČTK/AP

Dominique Strauss-Kahn včera v dopisu oznámil radě Mezinárodního měnového fondu, že rezignuje na funkci výkonného ředitele. Podle svých slov odchází, aby "chránil instituci, které sloužil čestně a oddaně". Nejen světoví politici nyní řeší, kdo Strausse-Kahna nahradí. Například britská sázková kancelář William Hill dokonce vypsala sázky na 14 možných kandidátů. Jasnou jedničkou je s kurzem 2,5 ku jedné současná francouzská ministryně financí Christine Lagardeová.

ČTĚTE TAKÉ:


"Christine Lagardeová patří mezi diskutované možné nástupce, stejně jako například bývalý německý ministr Peer Steinbrück," potvrdila LN šance ministryně česká velvyslankyně v EU Milena Vicenová. Není náhodou, že jde v obou případech o evropské kandidáty -představitelé EU potřebují v čele MMF "svého člověka".

Poláci navrhují svého exministra

Polsko do boje o post šéfa Mezinárodního měnového fondu (MMF) posílá exministra financí Leszka Balcerowicze, který je otcem hospodářských reforem ze začátku 90. let.

Odborníci mu moc šancí na to, aby v čele MMF nahradil Dominiqua Strausse-Kahna nedávají. Aby na funkci šéfa MMF kandidoval, navrhl Balcerowiczovi polský premiér Donald Tusk, uvedla televize TVN. Balcerowicz prý návrh přijal a vláda ve Varšavě nyní sonduje, jaké má šance tuto prestižní funkci získat.


Tato instituce totiž významně pomohla při řešení krize eurozóny. Jen za minulý rok poskytla Evropě půjčky ve výši zhruba 65 miliard eur a koordinovala i půjčky od EU.

Kdo nahradí Strausse-Kahna?

Kdo nahradí Strausse-Kahna? Sázkaři nejvíc věří Christine Lagardeové.
Sázkaři favorizují francouzskou ministryni, na celý žebříček se podívejte v přehledné infografice, kterou najdete ZDE

Pokud by se do čela MMF dostal zástupce některé z rozvojových zemí, které se v poslední době stále hlasitěji hlásí o slovo, je možné, že by k záchraně eura a jednotlivých zadlužených států přijal mnohem rezervovanější přístup.

Autor: