24. června 2019 20:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nový starosta Istanbulu bude potřebovat podporu vládní strany prezidenta Erdogana

Nový starosta Istanbulu Ekrem Imamoglu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový starosta Istanbulu Ekrem Imamoglu. | foto: Reprofoto

Istanbul  Nový starosta Istanbulu Ekrem Imamoglu z opoziční Lidové republikánské strany (CHP) se neobejde bez podpory starostů jednotlivých městských částí. Z 39 čtvrtí největšího tureckého města jich vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana kontroluje 25, napsala v pondělí agentura AP.

Istanbul, obchodní s kulturní centrum země, vytváří bezmála třetinu HDP Turecka. Místní správa hospodařila minulý rok s rozpočtem 8,8 miliardy dolarů (197,6 miliardy korun).

Imamoglu chce pomoci čtvrtině místního obyvatelstva, která žije v chudobě, zvětšit podíl městské zeleně a zarazit to, co nazval „hýřením“ veřejnými penězi vládní stranou.

Tvrdí, že radní z Erdoganovy AKP, peníze z městského rozpočtu užívali k udílení výhodných smluv firmám blízkým vládě a k vlastnímu obohacování. Za svůj web například podle něj minulá radnice zaplatila 80 milionů lir (bezmála 310 milionů korun). AKP tato tvrzení popírá.

Imamoglu se neobejde bez podpory starostů jednotlivých městských částí a radních - bez nich neprotlačí ani svou agendu, ani svůj rozpočet.

„AKP má nyní dvě možnosti. První z nich je samo sebou s Imamogluem spolupracovat, využít toho, že veřejně oznámil, že chce s prezidentem Erdoganem spolupracovat,“ hodnotí situaci Özgür Ünlühisarcikli, který řídí ankarskou pobočku americké organizace German Marshall Fund (GMF).

V opačném případě může vládní strana házet novému starostovi klacky pod nohy. Erdogan například může změnit zákony o místní správě a nynější pravomoci prvního muže Istanbulu převést na starosty městských částí, anebo na Ankaru.

ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.