23. prosince 2017 13:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nový Trumpův velvyslanec v Nizozemsku byl nachytán při lži. Vlastní slova mu pustili ze záznamu

Pete Hoekstra během inkriminovaného rozhovoru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pete Hoekstra během inkriminovaného rozhovoru. | foto: Twitter

PRAHA/AMSTERDAM Trumpův nový velvyslanec v Nizozemsku Pete Hoekstra byl nachytán, když popíral svoje dřívější výroky o muslimských zónách v Nizozemsku. Jeho projev z amerického kongresu měl totiž pohotový novinář připravený. Ten nejprve označil dotaz za „fake news“, jen aby vzápětí popřel, že něco takového řekl.

Lhát se nemá. Zvláště to platí pro případy, kdy politika mohou usvědčit starší výroky nahrané na kameru. Přesně to se totiž stalo čerstvému velvyslanci Spojených států v Nizozemsku Petemu Hoekstrovi, jak píše server The Washington Post.

Velvyslance nachytal jeden z nizozemských novinářů Wouter Zwart , když se ho zeptal, proč v minulosti tvrdil, že v Nizozemsku existují „no-go“ zóny, kde mají muslimové pálit auta a upalovat politiky. Hoekstra to odmítl a označil to za falešnou zprávu čili „fake news“.

Zřejmě si ale neuvědomil, že existuje nahrávka, kde tyto věty skutečně říká. Ta pochází z roku 2015 z amerického Kongresu a Hoekstra na ní doslova říká: „Islámské hnutí se nyní dostalo do bodu, kdy uvrhlo Evropu v chaos. Chaos v Nizozemsku, kde jsou zapalována auta a upalují se tam politici. A ano, v Nizozemsku existují ‚no-go‘ zóny.“

Shlédnutí nahrávky pochopitelně vyvolalo trapnou chvilku. Novinář se snažil na Hoekstru zatlačit, ten vzápětí odmítl, že by použil termín „fake news“, přestože přesně tak označil novinářovu otázku jen před několika okamžiky. Novinář část rozhovoru zveřejnil na svém Twitteru.

Interview nemělo v Nizozemsku zrovna nejlepší ohlas. Jeden z titulků v médiích zněl „Nový Trumpův velvyslanec v Nizozemsku, Pete Hoekstra, lže o svých vlastních lžích“.

I bez tohoto trapného momentu by však pravděpodobně Hoekstra se svou „staronovou vlastí“ soupeřil. Do Ameriky ho právě z Nizozemska odvezli jeho rodiče, když byl ještě batole. Ve Spojených státech se stal kongresmanem za republikány a přijal za své názory, které odporují většinovému názoru Nizozemců. Je například odpůrcem homosexuálních sňatků a práv žen na potrat. Zároveň podporuje zavedení trestu smrti a vášnivě poukazuje na migranty jako na bezpečnostní hrozbu pro Evropu.

Hoekstra se také objevil na mítincích pravicového populisty Geerta Wilderse, kde pronesl několik antiislámských projevů, kdy z údajného chaosu v zemi obvinil „tajný džihád“. Když byl nový velvyslanec Trumpem jmenován, nizozemská média to glosovala tím, že Trump sice jmenoval do funkce Nizozemce, ale z padesátých let.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz