Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nový virus ptačí chřipky rekordně zdražil vejce. Je extrémně nakažlivý

Svět

  9:16
WASHINGTON - Desítky milionů slepic již museli vybít chovatelé drůbeže kvůli rozsáhlé epidemii ptačí chřipky ve Spojených státech. Nákaza se rozšířila do nejméně 15 států USA a dvou kanadských provincií. Virus v současnosti zřejmě postupuje pomaleji, zcela se ale zatím šířit nepřestal.

Cena vajec roste díky ptačí chřipce foto: Shutterstock

Nabídka vajec na trhu se mezitím zmenšuje a ceny rostou. Některé americké společnosti, jejichž produkce se bez vajec neobejde, zvažují dokonce dovoz ze zahraničí nebo náhradu za rostlinné alternativy, napsala v pátek agentura Reuters.

První případy ptačí chřipky se poprvé objevily na začátku loňského roku ve státě Washington na severozápadě USA. Kvůli nákaze bylo zatím vybito více než 40 milionů slepic a další drůbeže. „Rozsah této epidemie je bezprecedentní a domníváme se, že je třeba podniknout všechna opatření, abychom omezili možnosti jejího dalšího šíření,“ uvedl podle agentury AFP ministr zemědělství státu Iowa Bill Northey.

Ptačí chřipka v Rumunsku. Úřady nalezly nakažené pelikány v Dunaji

Podle vědců nákazu způsobuje mimořádně nakažlivý virus H5N2. Ten je odlišný od viru H5N1 ptačí chřipky, který od roku 2003 usmrtil ve světě přes stovku lidí a který si vyžádal vybití stamilionů kusů drůbeže, především v Asii. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se domnívá, že možnost přenosu viru H5N2 na člověka je v současnosti malá, zcela ji ale nevyloučilo.

Cena na rekordním maximu

Řídnoucí hejna drůbeže tlačí vzhůru cenu vajec, která se v pátek vyšplhala na rekordní úroveň. Tucet velkých vajec z amerického středozápadu stál 2,32 dolaru (57,80 Kč), tedy o zhruba 95 procent více než před měsícem, uvedl podle agentury AP Rick Brown z analytické společnosti Urner Barry.

Na nový rekord stoupla i cena vajec, která se prodávají bez skořápek ve zmražené či sušené formě do restaurací či pekáren. Od 22. dubna, kdy virus ptačí chřipky začal decimovat populaci nosnic v Iowě, stoupla jejich cena o 238 procenta na páteční rekord 2,13 dolaru za tucet.

Některé společnosti, jejichž výroba se bez vajec neobejde, začaly uvažovat o dovozu ze zahraničí. Pomáhat by jim v tom mohl silný dolar, která zvyšuje kupní sílu amerických dovozců. Například dovozu z Evropy ale stojí v cestě regulatorní rozdíly. Producenti vajec v Evropské unii kvůli nim musejí žádat o povolení k vývozu a v některých případech jsou kvůli rozdílným bezpečnostním standardům nuceni měnit své postupy, napsal také Reuters.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...