Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Nový vůdce Talibanu slibuje džihád, dokud neobnoví vládu islámu

Afghánistán

  15:00
KÁBUL/PRAHA - Nový vůdce hnutí Taliban mulla Achtar Muhammad Mansúr vyhlašuje pokračování džihádu až do obsazení celého Afghánistánu. Nyní mu může pomoci nový spojenec – Islámský stát.

Portréty mrtvého vůdce Talibanu mully Muhammada Umara (vpravo) a jeho nástupce mully Achtara Muhammada Mansúra v afghánských novinách. foto: ČTK

„Džihád bude pokračovat do té doby, dokud nebude na území Afghánistánu obnovena vláda islámu,“ prohlásil ve svém prvním audioposelství v roli lídra hnutí Taliban mulla Achtar Mansúr. Záznam jeho třicetiminutového projevu byl zveřejněn na internetu poté, co byl Mansúr zvolen do čela fundamentalistické organizace.

Kdo je Muhammad Mansúr

  • Achtar Muhammad Mansúr Šáh je afghánský Paštun z Kandaháru, tedy kolébky Talibanu. Pochází z jednoho z nejmocnějších jihoafghánských kmenů Ischakzaj.
  • Studoval islám v jedné z pákistánských medres. V letech 1996 až 2001, kdy Taliban ovládl vojensky celý Afghánistán, byl například ministrem civilního letectví v talibanské vládě nebo gubernátorem Kandaháru.
  • Po pádu fundamentalistického režimu utekl do Pákistánu, kde byl také vězněn. Po propuštění v  roce 2006 se stal členem nejvyšší rady Talibanu, začal operovat opět na afghánském území a v  posledních třech letech se o něm psalo jako o druhém muži v  organizaci.
  • Podle údajů OSN Muhammad Mansúr od roku 2007 intenzivně obchoduje s drogami.

Pro samotný Taliban to ale může znamenat začátek konce, tvrdí afghánští a pákistánští experti. Po smrti mully Umara se totiž jednotlivé frakce Talibanu nedokázaly dohodnout na novém vůdci. Především rodina mully Umara zásadně s volbou Mansúra nesouhlasí. Právě on a jeho lidé jsou totiž podezřelí, že před dvěma lety Umara sprovodili ze světa proto, aby se velení mohl ujmout Mansúr. Podle jiné verze, kterou prosazují především zdroje blízké talibancům, zemřel Umar na následky těžké nemoci.

Klan, který do své smrti ovládal Umar, je nyní krajně rozhořčený a je možné, že se definitivně rozpadne. Předpokládá se, že Mansúrova frakce by se mohla přimknout k Islámskému státu, který v Afghánistánu začíná operovat. Druhá část hnutí bude vedená nejspíš nejstarším synem zesnulého Umara Muhammadem Jakubem. Právě šestadvacetiletý Jakub byl hlavním kandidátem na vedoucí pozici v Talibanu, ale mnohem zkušenější pětapadesátiletý Mansúr si ale dokázal šúru v pákistánském městě Kvéta naklonit na svou stranu.

Představitel nejvyšší rady talibanců mula Abdul Manan Nijazí o víkendu v rozhovoru pro BBC řekl, že volba nového vůdce nebyla konzultována se všemi vlivnými členy, což odporuje zákonu šaría. Tento výrok může znamenat skutečně vážný rozkol v hnutí, protože podle Nijazího se nový vůdce hnutí teprve volit bude.

Vůdce Talibanu na snímku zveřejněném americkou FBI.
Stoupenci hnutí Taliban oplakávají smrt jeho vůdce, mully Umara.

Soustrast od Rady ulemů

Afghánská veřejnost ani politická elita také nejsou jednotné v názoru na příměří s talibanci. Zatímco v pátek podle rozhlasové stanice Salam Vatandar uspořádala v Kábulu nejvyšší náboženská autorita země Rada ulemů vzpomínkovou akci na mulu Umara a vyjádřila rodině soustrast, především tádžické skupiny a strany zásadně proti „uctívaní zločince a vraha“ protestovaly.

Zoufalá žena postřílela bojovníky Talibanu. Mstila se za zabitého syna

Lze předpokládat, že Mansúr bude pokračovat v taktice teroristických útoků. Mírová jednání s Kábulem charakterizoval slovy: „Když slyšíme o různých procesech, například o mírovém – všechno to je propagandistická kampaň nepřítele.“ Rozhovory plánované na pátek v Pákistánu byly skutečně odloženy. Mansúr se ale také nechal slyšet, že „ozbrojený boj není jedinou cestou vedoucí k dosažení cíle“.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!