Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Doživotní zákaz kouření pro mladé. Nový Zéland nechce dopustit, aby si nová generace začala s tabákem

Svět

  12:25
Nový Zéland hodlá vychovat nekouřící generace. Každý, kdo se narodil po roce 2008, si už nebude moci během svého života koupit cigarety nebo tabákové výrobky. Chystají se též omezení pro prodejny. Návrh zákona předložený ministerstvem zdravotnictví by měl být schválen příští rok.

„Chceme zajistit, aby mladí nikdy nezačali kouřit. Lidé, kterým bude 14 let, když zákon vstoupí v platnost, nikdy nebudou moci legálně nakupovat tabák. Prodej tabákových výrobků těmto lidem bude nezákonný,“ řekla podle listu The Guardian k nové legislativě ministryně zdravotnictví Ayesha Verallová.

Znamená to, že 65 let po prosazení zákona si budou moci koupit cigarety už jen ti, kteří prokáží, že jim je alespoň osmdesát, vysvětluje agentura AP. „Toto je historický den pro zdraví našich lidí,“ oznámila ministryně.

Vláda chce do čtyř let zemi kouření zcela zbavit. Návrh zákona nejdřív musí schválit parlament, v něm však mají vládní labouristé, kteří Nový Zéland bez kouření prosazují v politickém programu, většinu, takže se očekává, že legislativa příští rok projde hladce.

K dosažení ambiciózního cíle vláda zavede další opatření, jako je snížení legálního množství nikotinu v tabákových výrobcích na velmi nízkou úroveň, omezení obchodů, kde se cigarety budou moci prodávat, a zvýšení finančních prostředků pro služby zaměřující se na léčbu závislostí.

Ze současných 8000 obchodů oprávněných k prodeji tabáku by jich po zavedení zákona mělo být méně než 500. Podle Verrallové musí provozovatelé přejít na jiný obchodní model, ztráty jim vláda nebude kompenzovat.

Proti plánu se postavily některé politické strany, které argumentovaly, že zákon nejtvrději dopadne na chudé vrstvy, které budou muset cigaret vzhledem k nižšímu množství nikotinu kupovat více. Verrallová naopak tvrdí, že studie dokazují, že menší úroveň nikotinu v cigaretách pomáhá lidem s kouřením skončit.

Vláda připouští, že hrozí riziko vzniku černého trhu s tabákem. „Důkazy naznačují, že množství tabákových výrobků pašovaných na Nový Zéland v posledních letech podstatně vzrostlo a že do pašování jsou ve velkém zapojeny organizované zločinecké skupiny,“ řekla Verrallová.

V rámci boje s kouřením vláda v nedávných letech zvýšila daně na cigarety. „Nemyslíme si, že zvýšení daní bude mít další dopad,“ řekl Verrallová. Podle ní by tím pouze více trestaly nízkopříjmové skupiny. 

V současnosti kouří asi 11 procent dospělých Novozélanďanů kouří. Před deseti lety to bylo asi 18 procent. Vláda chce docílit toho, aby se podíl kuřáků v populaci dostal pod pět procent.

Jedním z klíčových podnětů pro novou legislativu byl vysoký podíl kuřáků u Maorů, kde dosahuje 22 procent. „Pokud se nic nezmění, bude trvat desetiletí, než míra kouření Maorů klesne pod pět procent,“ uvedla ministryně zdravotnictví. „A na to se plán opravdu zaměřuje.“

„Nový Zéland znovu vede svět,“ oceňuje reformu ředitelka Centra pro výzkum závislostí na Universitě v Aucklandu Natalie Walkerová. Podle předsedy Novozélandské lékařské asociace Alistaira Humphreyho se jedná o „určující moment“ pro zdraví dýchacích cest.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...