Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový Zéland zasáhlo silné zemětřesení o síle 7,5. Pobřeží zasáhly vlny tsunami

Svět

  12:51aktualizováno  20:38
CHRISTCHURCH - Mimořádně silné zemětřesení zaznamenala v neděli americká geologická služba USGS asi 90 kilometrů severovýchodně od novozélandského města Christchurch. Otřesy podle novozélandského Geonetu dosáhly síly 7,5 stupně, začínají se objevovat zprávy o zraněných. Zatím se ví o dvou mrtvých.

Takhle vypadalo zemětřesení v Christchurch minule foto: ČTK

Česká diplomacie zatím nemá informace o tom, že by se po zemětřesení na Novém Zélandu některý český občan ocitl v nouzové situaci, řekla ČTK Irena Valentová.

Novozélandský premiér John Key oznámil, že následkem zemětřesení zemřeli dva lidé, jeden z nich na infarkt, druhý při zřícení budovy. Vláda poslala vojenskou helikoptéru do Kaikoury. V současné chvíli již lidem nebezpečí nehrozí.

Zemětřesení bylo podle USGS mělké, ohnisko otřesů leželo jen asi deset kilometrů pod zemí. Otřesy, které byly údajně cítit po celé zemi od Aucklandu na severu země až po Dunedin na jihu, byly zaznamenány po půlnoci z neděle na pondělí místního času (v neděli po poledni SEČ). Podle USGS dosáhly otřesy síly 7,8 stupně.

Škody po zemětřesení na Novém Zélandě.
Lidé evakuovaní po zemětřesení ve Wellingtonu.

Novozélandská civilní obrana doporučila občanům žijícím na východním pobřeží, aby se kvůli hrozbě přívalové vlny tsunami uchýlili do výše položených míst nebo do vnitrozemí. První vlny o výšce až jednoho metru na pobřeží Jižního ostrova už dorazily. V současnosti už ale nebezpečí nehrozí, lidé se mohou vrátit do svých domovů.

Ministerstvo civilní obrany očekávalo, v některých oblastech dosáhnou vlny výšky 3-5 metrů.

Podle očitých svědků bylo v místě nejsilnějších otřesů poškozeno nebo zničeno dálkové elektrické vedení a telefonní linky. Nefungovali linky tísňového volání, vypadával internet. Otřesy údajně trvaly několik minut a následovala po nich během hodiny ještě série dalších o síle víc než šest stupňů. Na sociálních sítích se objevily snímky poškozených interiérů a poničených domů.

Hotely ve městě Christchurch byly spěšně evakuovány. V hlavním městě Wellingtonu, které leží asi 300 kilometrů od epicentra, se rozezněly sirény a lidé v panice vybíhali do ulic. Z lokality Cheviot ležící v centru zemětřesení jsou podle listu New Zealand Herald hlášeny značně poškozené budovy.

Nový Zéland leží v oblasti takzvaného Ohnivého kruhu v Tichém oceánu, zemětřesení jsou zde častá. Zatím poslední o síle 7,1 stupně postihlo ostrovy počátkem září. Téměř čtyřistatisícový Christchurch zasáhlo mocné zemětřesení i letos v únoru, několik lidí bylo zraněno.

Velká katastrofa zasáhla Christchurch v únoru 2011. Otřesy o síle 6,3 stupně tehdy zabily 183 lidí a srovnaly se zemí velkou část města včetně katedrály. Následky jsou ve městě patrné dodnes.

Novozélandské ministerstvo civilní obrany vydalo varování, že tsunami hrozí po celém pobřeží země.

Autoři: ,

Zapojte se do soutěže a vyhrajte teploměr v hodnotě 1 100 Kč
Zapojte se do soutěže a vyhrajte teploměr v hodnotě 1 100 Kč

Chladné zimní počasí a děti dovádějící ve sněhu – to je doslova koktejl, který může způsobit nachlazení. Zapojte se proto do soutěže o bezdotykový...

Mohlo by vás zajímat