Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový Zéland zasáhlo silné zemětřesení, policie brání rabování

Svět

  8:43aktualizováno  9:32
WELLINGTON - Zemětřesení o síle 7,1 stupně Richterovy stupnice dnes zasáhlo Nový Zéland. Způsobilo především značné materiální škody, hlášeny jsou pouze dvě vážně zraněné osoby.

Zemětřesení v Christchurch na Novém Zélandě foto: Reuters

Policie už zasahovala při rabování několika obchodů ve městě Christchurch. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním novozélandskou geologickou službu, americkou geologickou službu USGS a místní úřady. V postižené oblasti byl vyhlášen stav nouze.

Častá zemětřesení

Souostroví leží v oblasti, kde se stýkají dvě tektonické desky. Zemi každoročně zasáhne asi 14 000 zemětřesení, avšak pouze 150 z nich zdejší lidé pocítí. A necelá desítka způsobí nějaké škody.

Původně bylo oznámeno, že zemětřesení mělo sílu 7,4 stupně, později po přezkumu záznamů byla jeho intenzita snížena na 7,1 stupně podle místní geologické služby. Americká geologická služba USGS otřesy klasifikovala stupněm 7 Richterovy škály.

Starosta Christchurche Bob Parker několik hodin po otřesech vyhlásil ve městě a okolí stav nouze a varoval občany před následnými otřesy a pády zdiva z poškozených budov.

Stav nouze znamená, že část města bude uzavřena pro dopravu i veřejnost, a některé budovy budou z bezpečnostních důvodů uzavřeny. Vyhlášením stavu nouze je také uvedena do pohotovosti armáda, aby mohla být v případě potřeby nasazena k likvidaci následků zemětřesení.

V novozélandském městě Christchurch jsou po zemetřesení jsou hlášeny pouze dvě vážně zraněné osoby.

Ohnisko otřesů se nacházelo asi 30 kilometrů západně od města Christchurch v desetikilometrové hloubce. Otřesy půdy přišly uprostřed noci místního času, země se zachvěla v 18:35 SELČ. Varování proti vlnám cunami nebylo vydáno.

Trosky zřícených budov a částí starobylých domů zasypaly ulice, přerušeny jsou dodávky elektřiny, plynu i vody. Celou oblast zasáhlo několik silných následných otřesů. V Christchurchi jsou poškozeny i silnice. Padající cihly a další stavební materiál poškodil řadu automobilů.

Bez obětí, ale s rabováním

Policie byla nucena uzavřít některé části města, kde byly cesty zataraseny sutinami. Policisté také zasahovali i proti rabujícím osobám, které využily poškození na obchodech. Několik jich bylo zatčeno.

Zemětřesení dosáhlo síly 7,1 stupně Richterovy stupnice.

V nemocnicích bylo ošetřeno neupřesněné množství lidí s menšími poraněními, dva vážně zranění muži byli hospitalizováni. Jeden je na jednotce intenzivní péče, druhému způsobily vážné rány kusy skla.

Uzavřeno bylo z preventivních důvodů i letiště, aby odborníci mohli zkontrolovat přistávací dráhy i budovy terminálu.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat