9. července 2018 11:53, aktualizováno  13:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Novým britským ministrem pro brexit se stal Dominic Raab, syn českého Žida a vyjednavač mírových dohod

Nový britský ministr pro brexit Dominic Raab. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový britský ministr pro brexit Dominic Raab. | foto: ČTK

Londýn Novým ministrem pro odchod Spojeného království z Evropské unie se stal Dominic Raab, který tak ve funkci nahradil Davida Davise. V prohlášení o tom informoval úřad britské premiérky Theresy Mayové. Davis v noci na pondělí s okamžitou platností rezignoval, neboť nesouhlasil s premiérčiným brexitovým plánem.

„Královna s potěšením schválila jmenování poslance Dominica Raaba ministrem pro vystoupení z Evropské unie,“ citovala agentura Reuters premiérčin úřad.

Nově jmenovaný ministr Dominic Raab se narodil 25. února 1974 v hrabství Buckinghamshire. Vyrostl ve městě Gerrards Cross a jeho životopis zahrnuje i diplom z práv na Oxfordu a doktorát z Cambridge. Následně nějaký čas pracoval pro právní firmu Linklaters.  

Raab je podle informací britského listu The Times synem českého Žida, který v dětství uprchl s rodiči před nacisty. Značná část jeho příbuzenstva zahynula během holokaustu. Jeho otec přišel do Británie v roce 1938 v šesti letech a neuměl anglicky, ale časem vystudoval střední školu a začal pracovat jako manažer pro britský řetězec Marks & Spencer.

Do parlamentu Raaba poprvé zvolili v roce 2010, předtím od roku 2006 pracoval jako šéf administrativy tehdejšího stínového ministra vnitra Davise. Podobně jako on kritizuje zásahy státu do soukromí lidí. V květnu 2015 jej jmenovali státním tajemníkem pro lidská práva na ministerstvu spravedlnosti. Po loňských parlamentních volbách se stal státním tajemníkem pro soudy a justici, letos v lednu jej premiérka Mayová přesunula na rozšířené ministerstvo pro bytovou výstavbu a místní správu.

Ke konci tisíciletí pracoval Raab pro hlavního palestinského vyjednávače při uzavírání mírových dohod mezi Izraelem a Palestinci v Oslu. Po roce 2000 byl Raab v Haagu na britském velvyslanectví šéfem týmu, který se snažil přivést válečné zločince před soud. Po návratu do Londýna pracoval jako poradce pro izraelsko-arabský konflikt, pro Evropskou unii a pro Gibraltar.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!