9. července 2018 22:07, aktualizováno  22:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Novým britským ministrem zahraničí bude Jeremy Hunt, dosud vedl zdravotnictví

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt. | foto: Reuters

Londýn Novým britským ministrem zahraničí bude Jeremy Hunt. Dosavadní šéf rezortu zdravotnictví ve funkci nahradí Borise Johnsona, který v pondělí podal demisi kvůli svému odporu vůči novým návrhům vlády Theresy Mayové ohledně podmínek odchodu země z Evropské unie.

„Královna s potěšením schválila jmenování Jeremyho Hunta ministrem zahraničních věcí a záležitostí Společenství,“ uvedl úřad premiérky Mayové na twitteru. Novým ministrem zdravotnictví se stane Matt Hancock.

Hunt, který různé ministerské posty zastával od roku 2010, ve funkci nahradil Borise Johnsona, jenž v pondělí rezignoval kvůli neshodám s premiérkou ohledně brexitu. Ve svém rezignačním dopise Johnson uvedl, že Británie oslabuje své vyjednávací pozice, chystá se zachovat více vazeb s EU na úkor své samostatnosti a v konečném důsledku se stane kolonií EU.

Hunta v čele ministerstva zdravotnictví nahradí Matt Hancock, který od ledna zastával funkci ministra kultury. „Nemůžu se dočkat, až začnu,“ komentoval své jmenování na twitteru. Novým ministrem kultury bude místo Hancocka dosavadní generální prokurátor Jeremy Wright.

09.července 2018 v 22:10, příspěvek archivován: 09.července 2018 v 22:34

Really looking forward to joining @DHSCgovuk at such an important time for our great NHS. I can’t wait to get started

Kromě ministra zahraničí Johnsona na svou funkci v pondělí rezignoval také ministr pro brexit David Davis. Jeho funkce převzal poslanec Dominic Raab.

V pátek britská vláda navrhla vznik zóny volného obchodu s Evropskou unií pro průmyslové a zemědělské výrobky a podle komentářů to znamená udržení těsnějších obchodních vazeb s EU.

ČTK