Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Antonyho Blinkena stvrdil v roli ministra zahraničí Senát. Jeho nominace prošla s jednoznačným výsledkem

Antony Blinken. foto: Henry RomeroReuters

Antony Blinken je novým ministrem zahraničí Spojených států. Americký Senát v úterý jeho nominaci do čela diplomacie potvrdil poměrem 78 hlasů ku 22. Dlouholetý spolupracovník nového prezidenta Joea Bidena při nedávném senátním slyšení označil za největší výzvu pro USA vztahy s Čínou, chce také zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní a usilovat o prodloužení smlouvy o jaderném odzbrojení s Ruskem.
  19:22aktualizováno  19:31

Může Biden sjednotit USA? Přesvědčena je o tom pouze pětina Američanů, konfliktům se nevyhne

Po novém hlasování má Bidenova administrativa třetího Senátem schváleného ministra. V pondělí menší ze dvou komor Kongresu dala souhlas s nominací Janet Yellenové do čela ministerstva financí, v pátek učinila z Lloyda Austina prvního černošského ministra obrany. Vzhledem k tomu, že Republikánská strana v lednu ztratila senátní většinu, se žádné problémy neočekávají ani při schvalování dalších Bidenových nominací.

Blinken s novým šéfem Bílého domu spolupracoval už v době, kdy ten zastával funkci viceprezidenta, a má za sebou i dva roky na postu náměstka ministra zahraničí. V čele americké diplomacie střídá Mikea Pompea, přičemž se stává 71. ministrem zahraničí v dějinách USA.

‚Bude to logistická výzva, která přesahuje všechno.’ Biden má ambiciózní vizi, plánuje oočkovat mnohem více lidí

„Je to ten pravý muž pro tuhle práci,“ řekl v úterý o 58letém diplomatovi lídr demokratů v Senátu Chuck Schumer. Blinken zřejmě do čela americké diplomacie nastoupí ve středu po ceremoniálním složení přísahy.

Nastupující ministr podle agentury AP avizoval, že bude vůdčí silou ve snaze nové administrativy změnit přístup USA ke zbytku světa po čtyřech letech, během kterých prezident Donald Trump zpochybňoval tradiční partnerství. Blinken minulý týden v Senátu mimo jiné řekl, že USA musí Číně čelit „z pozice síly, nikoli slabosti“. To podle něj znamená „spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, místo toho, abychom z nich ustupovali“.

Autor:

Mohlo by vás zajímat