Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Antonyho Blinkena stvrdil v roli ministra zahraničí Senát. Jeho nominace prošla s jednoznačným výsledkem

Antony Blinken. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antony Blinken. | foto: Henry RomeroReuters

Antony Blinken je novým ministrem zahraničí Spojených států. Americký Senát v úterý jeho nominaci do čela diplomacie potvrdil poměrem 78 hlasů ku 22. Dlouholetý spolupracovník nového prezidenta Joea Bidena při nedávném senátním slyšení označil za největší výzvu pro USA vztahy s Čínou, chce také zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní a usilovat o prodloužení smlouvy o jaderném odzbrojení s Ruskem.

Po novém hlasování má Bidenova administrativa třetího Senátem schváleného ministra. V pondělí menší ze dvou komor Kongresu dala souhlas s nominací Janet Yellenové do čela ministerstva financí, v pátek učinila z Lloyda Austina prvního černošského ministra obrany. Vzhledem k tomu, že Republikánská strana v lednu ztratila senátní většinu, se žádné problémy neočekávají ani při schvalování dalších Bidenových nominací.

Blinken s novým šéfem Bílého domu spolupracoval už v době, kdy ten zastával funkci viceprezidenta, a má za sebou i dva roky na postu náměstka ministra zahraničí. V čele americké diplomacie střídá Mikea Pompea, přičemž se stává 71. ministrem zahraničí v dějinách USA.

„Je to ten pravý muž pro tuhle práci,“ řekl v úterý o 58letém diplomatovi lídr demokratů v Senátu Chuck Schumer. Blinken zřejmě do čela americké diplomacie nastoupí ve středu po ceremoniálním složení přísahy.

Nastupující ministr podle agentury AP avizoval, že bude vůdčí silou ve snaze nové administrativy změnit přístup USA ke zbytku světa po čtyřech letech, během kterých prezident Donald Trump zpochybňoval tradiční partnerství. Blinken minulý týden v Senátu mimo jiné řekl, že USA musí Číně čelit „z pozice síly, nikoli slabosti“. To podle něj znamená „spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, místo toho, abychom z nich ustupovali“.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...