6. prosince 2017 15:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Švýcarsko má nejmladšího prezidenta od roku 1915. Stal se jím Alain Berset

Alain Berset | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alain Berset | foto: Twitter.com/ @spschweiz

BERN  Novým švýcarským prezidentem byl ve středu zvolen ministr vnitra a sociálních věcí Alain Berset. Informovala o tom agentura DPA. Pětačtyřicetiletý Berset je nejmladším prezidentem Švýcarska od roku 1915. Sedm ministrů švýcarské vlády se tradičně střídá po roce ve funkci hlavy státu, jejíž role je více méně ceremoniální.

Sociální demokrat z frankofonní části Švýcarska nahradí od ledna ve funkci dosavadní prezidentku a ministryni dopravy a životního prostředí Doris Leuthardovou. Členové obou komor parlamentu jej ve středu zvolil 190 hlasy z 228 přítomných zákonodárců.

Projev, který přednesl Berset ve všech čtyřech úředních jazycích země - němčině, francouzštině, italštině a rétorománštině - byl optimistický. „Žijeme v bezpečné a prosperující zemi, žijeme v zemi, kde vládne právo, kde instituce a správa fungují,“ uvedl.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz