1. června 2014 13:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

NSA filtruje fotky z internetu, vyplývá ze Snowdenových dokumentů

Edward Snowden.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Edward Snowden. | foto: Reuters

NEW YORK Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) na internetu ve velkém sbírá fotografie, které následně prověřuje systémem pro rozpoznání obličeje. Podle deníku The New York Times to vyplývá z tajných dokumentů, které vynesl někdejší analytik NSA Edward Snowden.

Zmíněné dokumenty z roku 2011 uvádějí, že tajná službě denně shromáždí miliony snímků. Z nich je okolo 55.000 dostatečně kvalitních, aby je mohl zpracovat systém automatického rozpoznávání obličejů. Americká rozvědka prý věří, že tato technologie znamená v pátrání po cílových osobách revoluci. Fotografie získává mimo jiné z elektronické pošty, sociálních sítí, videokonferencí a dalších komunikačních nástrojů.

ČTĚTE TAKÉ:

Rozpoznávací program NSA se jmenuje Tundra Freeze a ačkoli podle uniklého materiálu není vždy přesný, je považován za mocný nástroj. V jednom z konkrétně uvedených případů dokázal najít muže, který byl na podkladové fotografii bez vlasů. Na nalezené fotografii již měl kštici.

Snowden, jemuž Rusko poskytlo dočasný azyl do letošního léta, před rokem novinářům předal informace, z nichž vyplývá, že NSA a další zpravodajské služby shromažďovaly údaje o telefonátech a e-mailové komunikaci milionů lidí po celém světě, mimo jiné i evropských politických špiček včetně kancléřky Angely Merkelové.

Lidovky.cz, ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.