Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nulový růst, nuloví vůdci. Francouzská vláda prohrává boj s krizí

Svět

  6:00
PAŘÍŽ/PRAHA - Boj proti ekonomické krizi se francouzské vládě nedaří, nezaměstnaných neubývá. Premiérovi Vallsovi však dělají starosti i vlastní rebelující poslanci.

Francouzský premiér Manuel Valls (vlevo) a prezident François Hollande. foto: Reuters

Návraty bývají těžké. Tato věta platila v minulých dnech pro francouzského premiéra Manuela Vallse hned dvakrát. Když se vrátil minulý týden po pár dnech volna do Paříže, čekalo ho hned několik špatných zpráv. V rozhovoru v nedělníku Journal du Dimanche ji pak sám použil – tentokrát ale nemluvil o dovolené, ale o návratu své země k ekonomickému růstu, po němž celá země marně dychtí už dlouhé měsíce.

Poslední čísla statistiků opět zatřásla důvěrou ve Vallsovu vládu i ve schopnosti prezidenta Françoise Hollanda bojovat s ekonomickou krizí. Francouzské hospodářství totiž může v letošním roce počítat s růstem jen okolo půl procenta HDP a rozpočtový deficit dosáhne zřejmě čtyř procent HDP, tedy o procento více, než vyžadují unijní pravidla. Včera navíc agentura Moody’s už podruhé během jednoho týdne (!) snížila svůj odhad růstu francouzské ekonomiky a varovala, že přetrvávající snižování investic způsobí problémy i v budoucnu.

ČTĚTE TAKÉ:

Poslanci se bouří

François Hollande.

Vládě ani prezidentu Hollandovi se nedaří to hlavní, s čím nastupovali do svých funkcí: snížit rozsáhlou nezaměstnanost. Červnové statistiky totiž ukázaly, že v zemi galského kohouta je nyní 3,4 milionů žadatelů o práci, kteří nemají ani žádné občasné přivýdělky. Když se pak připočítají i lidé s občasnými příjmy, přesahuje počet nezaměstnaných hranici pěti milionů.

S pokračující ekonomickou mizerií vzrůstá i odpor levého křídla vládních socialistů proti současné úsporné politice Vallsovy vlády. Její plán ušetřit 50 miliard eur z veřejných peněz a ulevit v daňové zátěži francouzským podnikům napadla minulý týden část poslanců, kteří veřejně požádali o okamžité zastavení „paktu odpovědnosti“ – právě tak se nazývá hlavní nástroj Vallsovy vlády v boji proti krizi. Vláda se přitom při prosazování reformních zákonů nemůže kvůli poslanecké rebelii spoléhat na parlamentní většinu, nýbrž na hlasy zástupců středových stran.

Ve výše zmíněném rozhovoru proto musel premiér svoji politiku obhajovat. Rebely z řad socialistů obvinil z nezodpovědnosti a jasně prohlásil, že změna vládní politiky nepřipadá v úvahu. Stejný názor chce ve středu zopakovat i na takzvané letní univerzitě Medef, tedy na pravidelném setkání organizace sdružující šéfy francouzských podniků. Její prezident Pierre Gattaz nedávno prohlásil, že ekonomický stav země je katastrofální.

Co radí vládě zaměstnavatelé?

Organizace Medef sdružující francouzské zaměstnavatele se podle listu Le Monde chystá vládě nabídnout soubor deseti opatření, která mají v následujících letech přinést 400 až 680 tisíc pracovních míst.

  • Otevřít o večerech a nedělích – umožní obchodům zůstat otevřené i večer a v neděli, což by přineslo 20 až 40 tisíc pracovních míst.
  • Zateplování veřejných budov – pokud z této činnosti vytvoří vláda prioritu, mělo by to přinést 40 až 60 tisíc pracovních míst.
  • Zaměřit se na neobsazená místa – Francouzi jich evidují na 400 tisíc. Alespoň čtvrtina z nich by mohla být obsazena díky reformám školství.
  • Rozvíjet učňovské školství – země by tak rychle mohla získat až 50 tisíc nově vyučených zaměstnanců.
  • Vyhnout se oslabení Paříže ve finančním světě – Medef doporučuje zrušit daň z finančních transakcí a okamžitě zastavit jednání o této dani na evropské úrovni. 
  • Podpořit stavebnictví – uvolnění pozemků pro výstavbu. Zisk: 50 až 100 tisíc míst.

Vláda bez důvěry

Valls už ani nemůže spoléhat na svoji popularitu z dob, kdy působil jako rázný ministr vnitra. Podle posledního průzkumu agentury IFOP už vládě nevěří osm z deseti Francouzů a „reptat“ začínají i spojenci z řad Zelených, kteří vládu až dosud podporovali.

Za nedělní slova o nezměněném politickém kurzu se včera do Vallse řádně opřeli i političtí komentátoři. „Čím to jde hůře, tím méně je potřeba změn,“ napsal například ve svém editorialu deník Le Figaro, který v souvislosti s dvěma a půl lety Hollandova prezidentství mluví o „přehmatech, váháních a prokrastinaci“.

Ještě ostřejší byl list La Nouvelle République. „Nulový růst, nuloví vůdci,“ píše o vládnoucích socialistech. Vše nasvědčuje tomu, že ve chvíli, kdy opoziční pravicí zmítají aféry, je nejednotná a exprezident Nicolas Sarkozy čelí trestnímu stíhání, může z vládní krize a ekonomického marasmu těžit jediná strana – extremistická Národní fronta Marine Le Penové.

Autor: