19. září 2013 11:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nyaope: směs heroinu a marihuany, která ničí jihoafrickou populaci

Nyaope, směs heroinu, marihuany a dalších látek, se kouří (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nyaope, směs heroinu, marihuany a dalších látek, se kouří (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

SOWETO Na otevřeném prostranství nedaleko jihoafrického předměstí Soweto kouří několik mladých mužů a žen těsně po dvacítce novou směs drog nyaope. Někteří jsou tak opojení, že připomínají chodící mrtvoly. "Studovala jsem, ale odešla jsem kvůli drogám. Vypadla jsem ze školy, když mi bylo čtrnáct," řekla zpravodaji BBC dívka jménem Thuli.

Žádnou budoucnost pro sebe prý nevidí. Je jí teprve šestnáct a je závislá na krajně návykové droze, která se šíří po celé zemi a denně jí podléhají další lidé. Jakmile se propadnou do závislosti, východisko se zdá být v nedohlednu.

"Musím tohle kouřit, je to náš lék. Nemůžeme bez toho žít. Když nebudu kouřit, onemocním," řekl další uživatel této drogy, který si nepřál uvést své jméno. Přestože jsou v rauši, všichni místní závislí říkají, že chtějí přestat, protože jim došlo, že je uvěznila droga, která je posílá tam, odkud není návratu.

CO JE NYAOPE?

  • Nyaope (známá rovněř pod názvem whoonga/wunga) se v ulicích jihoafrických měst šíří od roku 2010.
  • Primární složkou je heroin nízké jakosti. Ten se míchá s dalšími látkami: nejčastěji s marihuanou, dále pak s práškovými substancemi, např. s jedem na krysy. Přesné složení drogy nelze určit - vzhledem k tomu, že jde o typické pouliční, pokoutně vyráběné narkotikum, jednotný recept na jeho výrobu neexistuje.
  • Spekuluje se, že nyaope obsahuje i antiretrovirální léky používané k léčbě infekce HIV, laboratorní testy v ní však antivirotika dosud neprokázaly.
  • Jihoafrické úřady v současnosti pracují na tom, aby byla nyaope (a obchod s ní) prohlášena za nelegální.

"Když jsme byli mladí, tak jsme zkusili nejdřív marihuanu, a pak jsme experimentovali s něčím tvrdším," říká dvaatřicetiletý Kabelo, který je teď závislý právě na nyaope. "Dneska ale mladí začínají rovnou s nyaope, jdou rovnou na tvrdé drogy." Třiadvacetiletá Nomvula, která si roluje dalšího jointa prsty s jasně růžově nalakovanými nehty, dodává: "Rodina mi chce pomoct. Mají pocit, že by pro mě mohlo vězení zafungovat jako odvykací kůra."

Levná a legální. Zatím

Jedna dávka stojí jen o málo víc než dva dolary (asi 40 korun), což je poměrně levné. Ale závislým se brzy rozpadá život a začínají krást, aby měli čím sponzorovat svůj návyk. Nakonec si znepřátelí i vlastní rodinu, o nevstřícném postoji lokální komunity ani nemluvě.

Ephraim Radebe, kterému se závislosti pomalu daří zbavovat, říká, že ho přepadli lidé na ulici nedaleko jeho domu. "Sedli si na mě, mlátili mě cihlami a říkali, že musím umřít. Pak jeden muž přinesl benzin a chtěl mě zapálit," vypráví. Pořád prý byl nemocný a unavený a už toho měl dost. Zatím se mu podařilo zůstat "čistý" dva měsíce, k velké úlevě své matky, jejíž život se změnil v peklo.

"Když jsem přišla domů, sundala jsem si náušnice a dala je do kabelky," vzpomíná jeho matka Rose Radebeová. "Druhý den ráno byly pryč. Kradl nejen moje věci, ale taky v domě mé matky a u sousedů. Tohle rodiče ničí ještě víc než jejich děti, protože se každý den ptáte sami sebe: 'Co jsem udělala špatně?'"

ČTĚTE TAKÉ:

Přestože obsahuje heroin, nebyla zatím droga nyaope zařazena mezi nelegální látky, a to podle jihoafrické vlády maří snahu stíhat případy, které se jí týkají. Objevily se dokonce zprávy o policejních důstojnících, kteří byli spolčení s dealery.

Nyaope se dá převážně sehnat v provincii Gauteng kolem Johannesburgu, ale podobná směs, nazývaná whoonga, je dostupná i na ulicích v Durbanu. Komunity v Západním Kapsku pak ničí krystalický metamfetamin, známý místně jako tik.

V době, kdy počet závislých na drogách rychle stoupá, slíbila vláda, že nechá vytvořit odvykací středisko v každé z devíti provincií. Soudě podle rychlosti, s jakou se nyaope ve společnosti šíří, je ale víc než jasné, že snaha vlády je zatím zoufale slabá.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!