Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Otravy, vraždy i převrat v Černé Hoře. Tajná ruská ‚jednotka 29155' destabilizuje Evropu, tvrdí zpravodajci

Hasiči v přetlakových oblecích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči v přetlakových oblecích. | foto: Reuters

New York Západní bezpečnostní experti dospěli k názoru, že ruské podvratné operace v Evropě jsou dílem elitní jednotky speciálně vycvičené k převratům, sabotážím a vraždám. Napsal to v úterý list The New York Times (NYT) s odvoláním na tvrzení špionážních pracovníků ze čtyř západních zemí.

Stáli za převratem v Černé Hoře, vraždou obchodníka se zbraněmi v Bulharsku či destabilizační kampaní v Moldávii. Akcí, která je dostala do zájmu médií, byla otrava bývalého agenta FSB Sergeje Skripala a jeho dcery. Mají kódové označení „jednotka 29155“, fungují nejméně deset let a jejich operace jsou nepředvídatelné.

Jednotka, která sídlí ve výcvikovém středisku na východě Moskvy, je součástí vojenské rozvědky GRU, píše NYT. Přestože detaily operací GRU zůstávají neobjasněné, západní experti už mají větší přehled o jejím interním uspořádání. Dvě jednotky GRU, 26165 a 74455, například napadly v roce 2016 servery americké Demokratické strany a zveřejnily uloupenou komunikaci poškozující Hillary Clintonovou, soupeřku Donalda Trumpa.

Šéfem jednotky je generálmajor Andrej Averjanov

Generálmajor Andrej Averjanov

Aktivity jednotky 29155 jsou tak tajné, že o nich nemají informace ani ostatní operativci GRU. Agenti volně cestují Evropou, někteří jsou vyznamenanými veterány ruských válek v Afghánistánu, Čečensku nebo na Ukrajině. Šéfem jednotky je generálmajor Andrej Averjanov, uvádí newyorský list.

Západní zpravodajské služby poprvé identifikovaly skupinu v roce 2016 po nezdařeném převratu v Černé Hoře, jehož součástí měla být vražda tamního premiéra a obsazení parlamentní budovy. Loni v březnu se dva agenti jednotky 29155 pokusili v jižní Anglii otrávit bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji armádním jedem Novičok. Investigativní novináři za útočníky označili ruské agenty Anatolije Čepigu a Alexandra Myškina.

Koláž fotografie Anatolije Čepigy z vojenské akademie a Ruslana Boširova z...
Alexander Petrov.

Ruské ministerstvo obrany v roce 2012 vyznamenalo tři speciální jednotky za mimořádné úspěchy ve vojenské službě. Jednou z nich byla jednotka 29155, další jednotka 74455, která později organizovala vměšování do amerických prezidentských voleb, a třetí jednotka 99450, která se v roce 2014 podílela na okupaci ukrajinského Krymu před jeho anexí, napsal americký deník.

Za informaci, která se míjí s realitou, ve středu podle zprávy agentury TASS označil článek NYT člen bezpečnostního výboru ruské Státní dumy Andrej Lugovoj. 

Policistka před pizzerií Zizzi, kterou navštívili Sergej Skripal a jeho dcera,...

Policistka před pizzerií Zizzi, kterou navštívili Sergej Skripal a jeho dcera, než byli otráveni.

Sergej Skripal u ruského soudu v roce 2006.

Sergej Skripal u ruského soudu v roce 2006.

„Bylo by těžké vymyslet si dobrodružnější scénář pro fantastický thriller,“ řekl agentuře muž obviněný v Británii z vraždy bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka, který přeběhl k Britům a v roce 2006 byl v Londýně otráven radioaktivním poloniem. Podle Lugového je článek newyorského listu „absurditou, která je v rozporu se zdravým rozumem“.

Existenci jednotky 29155 v úterý potvrdil listu Vedomosti nejmenovaný zdroj blízký ruským tajným službám. Nejde ale podle něj o supertajnou údernou skupinu, nýbrž o „běžné výcvikové středisko rozvědky,“ které vzniklo v 60. letech, v éře Sovětského svazu. Považovat ho za elitní jednotku destabilizující Evropu je prý značně přehnané.

Vojenská jednotka 29155 pořádá krátkodobé kurzy pro rozvědčíky, kteří se tam „zdokonalují ve střelecké přípravě, rádiovém spojení a dalších speciálních oborech,“ řekl ruskému listu jeho zdroj.

,

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...