12. října 2019 19:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trumpův právník Giuliani v hledáčku prokurátorů. Měl tlačit na odvolání americké velvyslankyně na Ukrajině

Rudy Giuliani, právník amerického prezidenta Donalda Trumpa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rudy Giuliani, právník amerického prezidenta Donalda Trumpa. | foto: AP Photo

New York Newyorská prokuratura vyšetřuje prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho pro podezření z porušení zákonů o regulaci lobbismu. Napsal to v pátek list The New York Times (NYT). Kauza souvisí s nátlakem Bílého domu na Ukrajinu, který ve Washingtonu spustil proceduru ústavní žaloby na Donalda Trumpa. Giuliani, kterého se v sobotu Trump zastal, novinářům řekl, že o žádném vyšetřování nic neví.

Prokurátoři se podle NYT zajímají o to, jak se Giuliani podílel na spěšném odvolání americké velvyslankyně v Kyjevě Marie Yovanovitchové, která měla výhrady k úsilí Bílého domu o prošetření údajné korupce Huntera Bidena, syna Trumpova pravděpodobného volebního soka Joea Bidena. Biden mladší působil donedávna ve vedení ukrajinské petrochemické společnosti Burisma. Yovanovitchová byla odvolána letos v květnu.

Bývalá velvyslankyně na Ukrajině Marie Yovanovitchová.

Bývalá velvyslankyně na Ukrajině Marie Yovanovitchová.

Giulianiho případ souvisí i s nedávným zatčením jeho dvou spolupracovníků, kteří byli obviněni, že zprostředkovali nezákonné finanční převody na účet poslance Kongresu, jenž měl odvolání Yovanovitchové pomoci. Zatčeni byli Lev Parnas, obchodník ukrajinského původu, a Ihor Fruman, který má kořeny v Bělorusku. Yovanovitchová v pátek v Kongresu prohlásila, že byla z postu velvyslankyně odvolána na popud Trumpa.

Osobní právník prezidenta Trumpa Rudy Giuliani na schůzce s...

Osobní právník prezidenta Trumpa Rudy Giuliani na schůzce s ukrajinsko-americkým podnikatelem Lvem Parnasem (září 2019).

Giuliani jakékoli provinění popírá, i když připouští, že se svými spolupracovníky chtěl získat od kyjevské prokuratury kompromitující informace o Yovanovitchové i Bidenových. Americké zákony nařizují občanům USA, aby ministerstvu spravedlnosti oznámili jakékoli kontakty s americkými vládními úřady nebo médii, které udržují na žádost cizích politiků. Nezáleží na tom, zda jsou za tuto činnost placeni.

Giuliani tvrdí, že se žádného prohřešku nedopustil, protože nejednal na žádost ukrajinských úřadů, ale na pokyn prezidenta USA. Listu Financial Times v sobotu řekl, že o vyšetřování, které podle NYT vede manhattanská prokuratura, nemá žádné informace.

Trump v sobotu Giulianiho podpořil. „Takže nyní jdou po legendárním zločinobijci a nejlepším starostovi v historii města New York,“ napsal prezident na twitteru. Zopakoval také, že v USA zuří hon na čarodějnice. Tento termín Trump opakovaně používal během vyšetřování ruského vlivu na prezidentské volby v roce 2016, vyšetřování se totiž zaměřilo především na Trumpův někdejší volební štáb.

12.října 2019 v 17:11, příspěvek archivován: 12.října 2019 v 19:26

So now they are after the legendary “crime buster” and greatest Mayor in the history of NYC, Rudy Giuliani. He may seem a little rough around the edges sometimes, but he is also a great guy and wonderful lawyer. Such a one sided Witch Hunt going on in USA. Deep State. Shameful!

Demokraté Trumpa nyní obviňují, že si chtěl s pomocí Kyjeva opatřit kompromitující informace o Joeovi Bidenovi, aby zlepšil své vyhlídky na obhajobu prezidentského mandátu ve volbách v příštím roce. Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu, kde mají demokratičtí poslanci většinu, spustila proceduru ústavní žaloby (impeachmentu) a zahájila obsáhlé vyšetřování Trumpa a jeho spolupracovníků.

ČTK
Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Václav Klaus starší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Miliardář Jiří Šimáně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...