25. května 2017 8:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusové chtěli ovlivnit Trumpa přes šéfa kampaně a poradce, píší americká média

Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump. | foto: ČTK

WASHINGTON Americké výzvědné agentury loni v létě získaly informace o tom, že ruští političtí představitelé a činitelé tajných služeb diskutují o možnostech, jak prostřednictvím poradců ovlivnit tehdejšího kandidáta na prezidenta Spojených států Donalda Trumpa.

Informoval o tom list The New York Times (NYT). Podle zdrojů deníku se Rusové zajímali o Trumpova šéfa volební kampaně Paula Manaforta a o bývalého šéfa vojenské rozvědky Michaela Flynna, který působil jako Trumpův bezpečnostní poradce.

Rusové podle NYT, který se odvolává na tři současné a bývalé americké činitele s vazbami na tajné služby, věřili, že mohou Manaforta i Flynna využít k tomu, aby utvářeli Trumpův názor na Rusko. Někteří činitelé se podle získaných diskuzí vychloubali, jak moc dobře Flynna znají, jiní pak hovořili o tom, že by jako páku bylo možné použít někdejšího ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, se kterým kdysi Manafort úzce spolupracoval.

Manafortovy i Flynnovy vazby na Rusko v rámci objasňování možných ruských snah ovlivnit americké prezidentské volby prošetřuje Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a také několik výborů Kongresu USA.

Trumpův poradce zásahy Ruska odmítá

Někdejší volební poradce nynějšího prezidenta Spojených států Donalda Trumpa Carter Page bude v červnu vypovídat před výborem Sněmovny reprezentantů pro činnost tajných služeb, který vyšetřuje možné ruské zásahy do amerických voleb. V noci na čtvrtek o tom informovala agentura AP.

Page, který Trumpovi radil v otázkách zahraniční politiky, uvedl, že podrobnosti k jeho výpovědi ještě nejsou zcela dojednány, slyšení se ale uskuteční zřejmě v týdnu okolo 6. června. Dodal, že chce, aby přinejmenším část slyšení byla veřejná.

Page je jedním z několika osob s úzkými vazbami na Trumpa, které jsou kvůli jejich kontaktům na Rusko prověřovány. Page jakýkoli podíl na možných ruských snahách ovlivnit volby odmítá.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz