21. června 2019 7:06, aktualizováno  13:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA na poslední chvíli zrušily útok na Írán, letouny už byly ve vzduchu. Trump údajně Teherán předem varoval

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Washington Spojené státy se chystaly v noci na pátek zasáhnout několik cílů v Íránu v odplatě za sestřelení amerického dronu íránskými revolučními gardami. Vojenské údery schválil americký prezident Donald Trump, ale nakonec je sám na poslední chvíli odvolal, vyplývá z informací deníku The New York Times (NYT). Podle íránských vládních zdrojů Trump prostřednictvím Ománu na hrozící útok Íránce předem upozornil. Americký úřad omezil civilní lety nad regionem .

Íránské revoluční gardy ve čtvrtek sestřelily americký bezpilotní stroj RQ-4 Global Hawk za 130 milionů dolarů (téměř tři miliardy korun). Americká armáda tvrdí, že se incident odehrál v mezinárodním vzdušném prostoru.

Podle íránských revolučních gard byl stroj sestřelen, když sbíral data nad íránským územím. Teherán chce záležitost řešit na půdě OSN.

Trump původně schválil údery na několik cílů, jako jsou radar a raketové baterie, uvedl americký list s odvoláním na informované zdroje z americké administrativy.

USA se chystaly zaútočit před pátečním rozbřeskem. Letouny už byly ve vzduchu a lodě na svých pozicích, ale ve chvíli, kdy přišel příkaz k zastavení akce, ještě nebyly žádné střely odpáleny, cituje NYT svůj zdroj.

Americký bezpilotní stroj RQ-4 Global Hawk.
Americký bezpilotní stroj RQ-4 Global Hawk.

Podle agentury Reuters není jasné, zda zrušení úderů pramení z toho, že si je Trump rozmyslel, nebo z obav administrativy ohledně logistiky nebo strategie.

Agentura Reuters citovala íránský vládní zdroj, podle něhož Trump prostřednictvím Ománu předem Írán varoval před hrozícím útokem. „Trump ve svém vzkazu uvedl, že je proti válce proti Íránu a že chce s Teheránem jednat o různých tématech... dal na odpověď určitý čas, ale Írán v rychlé odpovědi sdělil, že o této věci musí rozhodnout vůdce ajatolláh Alí Chameneí,“ citoval Reuters jeden svůj íránský zdroj. Další agentuře sdělil, že Írán „dal jasně najevo, že vůdce je proti jakýmkoli rozhovorům (s USA), ale že se k němu vzkaz dostane, aby mohl rozhodnout“. Chameneí prý v odpovědi ománskému zástupci sdělil, že „jakýkoli útok na Írán bude mít regionální a mezinárodní důsledky“.

Federální úřad pro leteckou dopravu v USA (FAA) v souvislosti s rostoucím napětím mezi USA a Íránem vydal zákaz přeletů civilních letadel nad Hormuzským průlivem a Ománským zálivem. Kromě amerických dopravců omezuje lety nad Íránem i skupina Air France-KLM a Malaysia Airlines. 

Například americká společnost United Airlines zrušila lety z Newarku do indické Bombaje, jejichž trasa vede íránským vzdušným prostorem.

21.června 2019 v 05:21, příspěvek archivován: 21.června 2019 v 12:38

The place we have arrived at tonight on Iran is Donald Trump’s choice. He chose escalation over diplomacy, without any idea how to get out of the downward spiral he set in motion.

Velitel letectva revolučních gard Amír Alí Hádžízáde v pátek v íránské televizi řekl, že Íránci varovali americký dron několikrát, než ho sestřelili. Televize také odvysílala záběry trosek, které podle jejího tvrzení Íránci našli v íránských teritoriálních vodách.

„Pan Araghčí vyzval americké jednotky, aby respektovaly námořní a vzdušnou hranici Íránu, není to poprvé, co Američané letěli v íránském prostoru, stalo se to už několikrát,“ stojí v prohlášení ministerstva zahraničí. Araghčí prý velvyslanci řekl, že Írán nechce válku, ale že bude své území proti jakékoli agresi bránit. Leitner údajně slíbil, že vzkaz předá americké vládě. Na pátek byl pozván na íránské ministerstvo zahraničí, které mu hodlá předat detaily o incidentu. 

Íránská státní televize ukazuje záběry úlomků ze sestřeleného amerického drona.

Íránská státní televize ukazuje záběry úlomků ze sestřeleného amerického drona.

Konflikt kolem bezpilotního letounu je provázen sporem o to, kde přesně byl stroj sestřelen. Íránské ministerstvo zahraničí tvrdí, že Teherán má „nevyvratitelný důkaz“, že letadlo vstoupilo do íránského vzdušného prostoru. Náměstek ministra zahraničí Abbás Araghčí v noci na pátek v telefonátu se švýcarským velvyslancem v Teheránu, jehož úřad zastupuje americké zájmy, vznesl protest proti USA. „Trosky dronu byly nalezeny v íránských teritoriálních vodách,“ sdělil Araghčí velvyslanci Markusovi Leitnerovi, jehož si v pátek ministerstvo předvolalo, aby mu předneslo stížnost na USA.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov oběma stranám radil zdrženlivost a generální tajemník OSN António Guterres zase „ocelové nervy“. Americký zmocněnec pro Írán Brian Hook v Rijádu prohlásil, že je důležité udělat vše ke zmírnění napětí. „Naše diplomacie Íránu nezavdává právo na to, aby reagoval vojenskou silou. Írán se musí střetnout s naší diplomacií, ne s armádou,“ řekl. Spojené státy podle Hooka musejí v regionu obnovit odstrašující sílu. Americké sankce proti Íránu prý jsou účinné a připravily íránský režim o miliardy dolarů, které byl gardy využily k útočení.

21.června 2019 v 15:03, příspěvek archivován: 21.června 2019 v 16:27

....proportionate to shooting down an unmanned drone. I am in no hurry, our Military is rebuilt, new, and ready to go, by far the best in the world. Sanctions are biting & more added last night. Iran can NEVER have Nuclear Weapons, not against the USA, and not against the WORLD!

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) vydal zákaz přeletů civilních letadel nad Hormuzským průlivem a Ománským zálivem. Reaguje tím na napětí mezi USA a Íránem, které se vystupňovalo po sestřelení amerického bezpilotního letadla. Teherán tvrdí, že stroj byl v jeho vzdušném prostoru, Washington ale trvá na tom, že byl v prostoru mezinárodním. Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru potvrdil , že v noci na dnešek na poslední chvíli odvolal úder na íránské cíle s tím, že by o život mohlo přijít 150 lidí, což by bylo „neúměrné oproti sestřelení nepilotovaného dronu“. 

20.června 2019 v 16:15, příspěvek archivován: 21.června 2019 v 07:02

Iran made a very big mistake!

Mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové řekla, že Německo vítá Trumpovo rozhodnutí útok zastavit, což je znakem toho, že Trump si vojenskou konfrontaci nepřeje. Mluvčí britské premiérky Theresy Mayové upozornil, že britská vláda trvale vyzývá ke zmírnění napětí.

Vztahy mezi USA a Íránem jsou na bodě mrazu od minulého roku, kdy Trump oznámil, že Spojené sáty odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Následně Washington uvalil na islámskou republiku nové sankce. Teherán v reakci sdělil, že v červenci přestane ustanovení dohody dodržovat, a v posledních dnech zintenzivnil produkci nízko obohaceného uranu.

ČTK, Lidovky.cz

Statutární město Frýdek-Místek
Vedoucí odboru správy obecního majetku

Statutární město Frýdek-Místek
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 21 480 - 32 290 Kč