Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

O Blízkém východu se bude jednat v Rusku

Svět

  9:12
MOSKVA - Příští blízkovýchodní mírovou konferenci bude hostit Rusko. Světu to oznámil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov při cestě z konference v americkém Annapolisu. Svolání schůzky a stanovení její agendy bude záviset na tom, jak budou pokračovat přímá jednání mezi Palestinci a Izraelci.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. foto: AFP

"Musíme se ještě dohodnout na termínu a jednacím programu tohoto setkání," řekl Lavrov. Konference v Annapolisu byla podle Lavrova užitečným krokem na cestě k urovnání blízkovýchodního konfliktu a přinesla pozitivní výsledek.

"Převládá prý pochopení, že setkání ve stejném složení jako v Annapolisu musejí pokračovat," řekl šéf ruské diplomacie. Účastníci schůzky podle něj uvítali ochotu Ruska uspořádat další blízkovýchodní mírovou konferenci v Moskvě.

Izrael a Palestinci ohlásili v Annapolisu dohodu o obnovení mírových jednání, která se budou snažit uzavřít do konce roku 2008. Ke slavnostnímu zahájení jednání pozval americký prezident George Bush na dnešek do Bílého domu izraelského premiéra Ehuda Olmerta a palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse. Obě strany se dohodly na vytvoření řídícího výboru, který se poprvé sejde k jednání 12. prosince.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat