Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

O nových anketách a novotách obecně

Svět

  13:56
Žebříčky, ankety a výroční ceny typu Oscarů. Na přelomu roku se s nimi už tradičně roztrhne pytel. Je jich už tolik, že se mezi nimi ztrácejí i ty tradičně nesledovanější. A přibývají další.
Americký literární žurnál sestavil žebříček čtyřiceti nejhorších knih.

Americký literární žurnál sestavil žebříček čtyřiceti nejhorších knih. foto: Shutterstock

Jednu takovou anketu rozpitvává deník The Los Angeles Times. Jde o žebříček čtyřiceti nejhorších knih (nepíše se, jestli jen amerických, ale zřejmě ano), který nechal sestavit a zveřejnil literární žurnál The American Book Review. List The Los Angeles Times se podivuje, že je mezi největším brakem i taková klasika jako román F. Scotta Fitzgeralda "Velký Gatsby" nebo "Všichni krásní koně" držitele Pulitzerovy ceny Cormaca McCarthyho. Jestli tohle jsou jedny z nejhorších knih, co jsou potom ty nejlepší? Položil si otázku deník.

Většinu knih do žebříčku vybrali univerzitní profesoři, podotýká list. Na jednu stranu jde o vůbec nejsečtělejší lidi v Americe, jejich úsudek má tudíž váhu. Na druhou stranu mají často sami problém se srozumitelně a věcně vyjádřit, dodává The Los Angeles Times s tím, že přece jen nejde o experty, kteří by dokázali ocenit pravou kvalitu díla.

"Když čtu špatnou knihu, většinou dojdu k tomu, že ji musel napsat arogantní člověk. To je případ i McCarthyho "Všech krásných koní". Podle mě je to romantická pohádka pro muže. Stejně jako další podobní autoři, i on užívá klišé a zjednodušuje lidské charaktery, aby prodal miliony výtisků," napsala například Christine Granadosová z texaské univerzity A&M.

Celá ta "anketa" je přece jen k něčemu dobrá, dodává list The Los Angeles Times. Sophia A. McClennenová z Pennsylvánské univerzity nejmenovala jedinou konkrétní knihu, ale napsala trefnou věc: "V téměř každé hodině představím nějakou špatnou knihu, děsnou, špatně napsanou, někdy sexistickou, rasistickou nebo úplně idiotskou. Studentům ale nic neřeknu, jen jim dám za úkol ji přečíst nebo aspoň prolistovat. Většinou jsou z ní pak sami pěkně otrávení a dokážou celkem přesně pojmenovat, co jim na ní vadí," dodala McClennenová. Takže k čemu sestavovat žebříčky? Není lepší tříbit vkus tím, že se studentům dává číst všechno? Celý článek najdete zde:

V Chicagu vyšli do ulic ilegální přistěhovalci. Zní to fantasmagoricky, ale je to tak. Rozhodli se vsadit všechno na jednu kartu. V době, kdy celá Amerika řeší jak se popasovat s rostoucí nezaměstnaností a uvažuje o tom, že vyhlásí nemilosrdnou válku všem "ilegálům", to ale dává smysl. Než se dál schovávat, to radši se přiznat a doufat v amnestii. Demonstačního pochodu v centru Chicaga se zúčastnilo na tisíc lidí. Jeden z nich reportérovi listu The Chicago Tribune řekl, že do Ameriky přišel s rodiči z Mexika už když mu bylo pět let. Od té doby žije "načerno". Vadí mu i to, za jakých podmínek musí pracovat. Na rozdíl od Američanů se musí pořádně ohánět a přistoupit na jakékoliv podmínky, které si nadiktuje jeho zaměstnavatel. Celý článek najdete zde:

Kalifornský deník The Sacramento Bee píše o tom, jak Američané objevují chůzi. V zemi, kde je chodník takřka sprosté slovo (s výjimkou velkých měst, samozřejmě), je cesta pěšky aktem odvahy. I proto se dostali do centra pozornosti postarší manželé, kteří cestou na snídani a z ní tráví denně skoro tři hodiny. Objevili prý dík tomu nejen město, ale i řadu restaurací a kaváren, které by před nimi normálně zůstaly skryty.Celý článek najdete zde:

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...