19. listopadu 2013 11:42, aktualizováno  12:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

O osudu Tymošenkové a dohodě s EU chce Ukrajina rozhodnout ve čtvrtek

Zasedání ukrajinského parlamentu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zasedání ukrajinského parlamentu | foto: ČTK

MOSKVA/KYJEV Ukrajinský parlament odložil na čtvrtek otázky spojené s přidružením k Evropské unii, tedy i případné hlasování o návrhu zákona umožňujícího zahraniční léčbu vězněné expremiérky Julije Tymošenkové, oznámil v úterý předseda parlamentu Volodymyr Rybak. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov mezitím ostře zkritizoval přístup EU, o níž prohlásil, že na Kyjev vyvíjí "nestydatý nátlak".

Evropská unie pokládá uvěznění vůdkyně opozice za příklad "selektivní justice" a domáhá se osvobození Tymošenkové jako podmínky pro uzavření historické dohody o přidružení a volném obchodu, která by Ukrajinu vzdálila Rusku a přiblížila Západu.

VÍCE ZDE:

Na pořad čtvrtečního zasedání se mají dostat i další legislativní změny požadované unií, týkající se prokuratury či volebních pravidel. Původně se předpokládalo, že tento balík přijde na pořad již dnes, ale podle ukrajinských médií se zprvu nepodařilo ani schválit program dnešního jednání.

Vstřícnost opozice

"Dohodli jsme se, že ve čtvrtek od rána začneme s posuzováním zákonů, potřebných pro integraci s EU," řekl Rybak po poradě s předsedy poslaneckých klubů. Oznámil také, že ve čtvrtek budou posouzeny i čtyři předlohy zákonů týkající se "léčby odsouzených v zahraničí", tedy Tymošenkové.

Šéf poslanců z expremiérčiny strany Vlast Arsenij Jaceňuk na oplátku ujistil, že opozice je ochotna v této věci akceptovat požadavky vládnoucí strany prezidenta Viktora Janukovyče. "Jsme připraveni hlasovat pro předlohu, která odpovídá koncepci Strany regionů," řekl podle agentury Interfax.

Dohoda se má podepisovat už koncem listopadu na summitu Evropské unie s "východními partnery" ve Vilniusu.

Tymošenková byla odsouzena k sedmi letům vězení za údajné zneužití pravomocí při uzavření dohody o nákupu ruského plynu. Verdikt odklidil z politické scény Janukovyčovu hlavní soupeřku.

Moskva: Jsme čestní a kolegiální. Na rozdíl od EU

Sbližování klíčového postkomunistického souseda se Západem se nezamlouvá Moskvě. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov dnes po jednání se svým běloruským kolegou kritizoval EU, že prý vyvíjí "nestydatý nátlak" na Ukrajinu, aby se podřídila podmínkám pro uzavření dohody s EU o přidružení a volném obchodu.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov

"Nevystavujeme nikoho nátlaku. Jde o svrchované rozhodnutí jakéhokoliv státu," řekl Lavrov na tiskové konferenci. "Když porovnám naše, podle mého názoru čestné a kolegiální stanovisko s postojem některých představitelů Evropské unie, pak se z této strany vykonává dosti nestydatý nátlak na zainteresované (postsovětské) státy," dodal.

Moskva se snaží Kyjev odradit od dohody s EU i hrozbou zhoršení obchodu s Ruskem a naopak se snaží Ukrajinu zlákat do celní unie s Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem přísliby preferencí, slev a investic.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz