Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
15. srpna 2019 17:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

O ruské občanství v zrychleném řízení zažádalo již 60 000 Ukrajinců z Donbasu, téměř polovina již pas má

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Moskva Více než 60 000 Ukrajinců ze separatisty ovládaného území v Donbasu zažádalo od letošního dubna o ruské občanství. Přes 25 000 z nich již ruský pas obdrželo. S odvoláním na ruské ministerstvo vnitra o tom ve čtvrtek informovala agentura Interfax. Možnost získat ruské občanství ve zrychleném řízení mají přibližně tři miliony ukrajinských občanů z tohoto převážně ruskojazyčného regionu.

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret o urychleném přiznávání ruského občanství obyvatelům žijícím ve dvou separatistických republikách na východě Ukrajiny koncem dubna. Kyjev Putinův krok, zdůvodněný „výlučně humánními“ důvody, považuje za agresi a odsoudila ho i řada západních států včetně Česka. Ukrajina spolu s dalšími zeměmi nebude Ruskem vydané pasy uznávat.

Pas Ruské federace.

Pas Ruské federace.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci na vydávání ruských pasů občanům Ukrajiny v úterý vydal pokyn ke zjednodušení procedury přiznání ukrajinského občanství Rusům pronásledovaným za politické přesvědčení. Na základě tohoto pokynu bude vypracován návrh zákona, který bude poté předložen ukrajinskému parlamentu.

Od dubna 2014 jsou části Luhanské a Doněcké oblasti na hranicích s Ruskem pod kontrolou proruských separatistů. Během bojů mezi ukrajinskou armádou a Moskvou podporovanými povstalci podle odhadů OSN zemřelo asi 13 000 lidí.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky
TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky

Ať už budete chystat balíček pro sestru, kamarádku, maminku, babičku… anebo přemýšlet, jaká kosmetika by se vám hodila, v rozhodování pomohou názory žen, které ji vyzkoušely.