5. října 2016 22:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump, nebo Clintonová? Díky předčasnému hlasování prý bude jasno už v říjnu

Trump s Clintonovou scházejí z jeviště po své první prezidentské debatě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trump s Clintonovou scházejí z jeviště po své první prezidentské debatě. | foto: ČTK

WASHINGTON O vítězi amerických prezidentských voleb se nerozhodne 8. listopadu, kdy se oficiálně otevřou volební urny, ale díky rozšířené praxi předčasného hlasování už ve třetím říjnovém týdnu. Napsala to ve středu agentura AP s odvoláním na propočty expertů z tábora demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clintonové.

Předčasné hlasování v různých formách umožňuje 37 z 50 amerických států a v řadě z nich je už v plném proudu. Stále oblíbenější praxe má v jednotlivých státech různou podobu; někde umožňují hlasování poštou, jinde se volič musí do volebního střediska dostavit osobně, v některých státech je možné obojí.

V minulých volbách v roce 2012 této možnosti využila téměř třetina voličů. Letos ve státech s vyrovnanými šancemi obou kandidátů, které mohou být pro konečný výsledek rozhodující, odevzdá hlas předem možná až polovina voličů. Týká se to Severní Karolíny, Iowy, Colorada, Floridy a Nevady.

Oficiálně se podle federálních zákonů hlasy mohou sčítat až 8. listopadu po uzavření volebních uren. Hlášení z jednotlivých států však analytikům umožňuje průběžně odhadovat výsledky a vytvořit si alespoň přibližný obrázek o průběhu hlasování. K předčasné volbě povzbuzuje své stoupence i tábor republikánského kandidáta Donalda Trumpa.

Štáb Clintonové doufá, že ve třetím říjnovém týdnu bude mít k dispozici už dostatek informací potřebných ke zjištění, zda demokratická kandidátka vyhrála, nebo prohrála. Bývalá první dáma doufá ve vítězství a má k tomu řadu důvodů. Výpočty ze Severní Karolíny, kde podle analytiků Trump musí vyhrát, aby se dostal do Bílého domu, naznačují například vítězství Clintonové. V Iowě naopak těsně vítězí Trump, ale Clintonová se prý bez vítězství v tomto státě obejde.

Z 37 států, kde je předčasné hlasování povoleno, jich 34 hlasování předem ve třetím říjnovém týdnu ukončí. Právě v tomto okamžiku už bude podle expertů Demokratické strany rozhodnuto.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.