4. září 2016 10:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obama: Chceme, aby pučisté stanuli před soudem. USA pomohou Turecku

Barack Obama | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama | foto: Reuters

CHANG-ČOU Americký prezident Barack Obama při schůzce se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem ujistil, že americká vláda bude spolupracovat s Ankarou, aby pomohla tomu, že strůjci pokusu o státní převrat v Turecku z 15. července stanou před soudem.

„Zajistíme, aby se ti, kdo se toho dopustili, zodpovídali spravedlnosti,“ řekl Obama, který se s Erdoganem sešel na okraji dvoudenního summitu největších světových ekonomik G20 v čínském Chang-čou.

Od nezdařeného puče jsou vztahy mezi oběma spojenci napjaté. Erdogan obviňuje ze zosnování převratu islámského duchovního Fethullaha Gülena, žijícího od roku 1999 v americkém exilu, a má Spojeným státům za zlé, že dosud odmítají pětasedmdesátiletého duchovního vydat.

Drtivá většina Turků zřejmě sdílí přesvědčení o Gülenově odpovědnosti za puč, poznamenala agentura AFP. Po jeho potlačení následovaly v Turecku rozsáhlé čistky mimo jiné ve státním aparátu či ve školství.

Gülena, jenž obvinění odmítá, viní Erdoganův režim z pokusu o svržení turecké vlády dlouhodobě. Letos v lednu s ním a sedmdesátkou dalších osob začal v Turecku soudní proces kvůli pokusu svrhnout vládu již v prosinci 2013 prostřednictvím korupčního skandálu. Ten zasáhl nejvyšší patra politiky a mimo jiné se týkal Erdoganova syna Bilala.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!