Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obama dráždí Čínu, pozval k sobě dalajlamu

Dalajlama | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dalajlama | foto: ČTK

WASHINGTON  Americký prezident Barack Obama do Bílého domu pozval tibetského duchovního vůdce dalajlamu. Čína podle agentury Reuters Washington vyzvala, aby schůzku zrušil, protože by prý mohla poškodit americko-čínské vztahy.

"Rozhodně jsme proti tomu, aby se jacíkoli vysocí představitelé zahraničních vlád jakkoli setkávali s dalajlamou," prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chung Lej.

ČTĚTĚ O DALAJLAMOVĚ KONCI S POLITIKOU

Dodal, že Čína vyzvala Spojené státy, aby "zrušily rozhodnutí, že se Obama co nejdřív setká s dalajlamou, a aby nečinily nic, co by mohlo zasahovat do vnitřních záležitostí Číny nebo poškodit čínsko-americké vztahy".

Už poslední setkání obou laureátů Nobelovy ceny v Bílém domě v únoru roku 2010 vyvolalo nevoli ze strany Pekingu, jenž dalajlamu obviňuje ze snah o osamostatnění Tibetu.

Dalajlama je nyní ve Spojených státech na 11 dní kvůli buddhistickým obřadům. Dalajlama se letos vzdal svých politických pravomocí a zdůrazňuje, že usiluje pouze o autonomii Tibetu, nikoli jeho odtržení od Číny.

Obama dalajlamu přijme v mapové místnosti Bílého domu, a nikoli v Oválné pracovně, která je vyhrazena návštěvám hlav států, připomíná agentura AP.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Advantage Consulting, s.r.o.
ÚČETNÍ (AŽ 30 000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 24 000 - 30 000 Kč