Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Obama i McCain věří v zažehnání krize

Svět

  11:29
OXFORD(USA)/NEW YORK - Američtí prezidentští kandidáti, demokrat Barack Obama a republikán John McCain jsou optimističtí, pokud jde o přijetí souhrnu zákonů na záchranu amerického finančního sektoru. V první televizní debatě necelých šest týdnů před volbami v noci na dnešek nepřímo připustili, že pro legislativní balík s injekcí 700 miliard dolarů ze státní pokladny by mohli hlasovat.

Barack Obama a John McCain v televizní debatě foto: ČTK

Zatímco McCain pochválil v úsilí o řešení krize spolupráci obou politických stran, Obama svého rivala napadl, že současné vážné potíže jsou důsledkem politiky, kterou McCain podporoval.

"Musíme si uvědomit, že to je konečný rozsudek nad osmi lety chybné ekonomické politiky prosazované (prezidentem) Georgem Bushem a podporované senátorem McCainem," prohlásil Obama na začátku debaty, která se konala na univerzitě v Oxfordu ve státě Mississippi. "A nemůžeme si dovolit další čtyři roky," dodal.

Vtipkující McCain
Ačkoli debata nabídla ještě několik podobných útoků, odehrála se ve vlažné atmosféře, bez ostrých osobních výpadů nebo zvýšených hlasů a nepřinesla žádné překvapení. Oba kandidáti vesměs zopakovali už známá stanoviska, která zejména v ekonomických bodech prokázala jejich zásadní ideologické rozpory. Zatímco dvaasedmdesátiletý McCain se několikrát pokusil o vtip, jeho o 25 let mladší oponent se zjevně snažil působit klidným, takřka prezidentským dojmem.

Barack Obama a John McCain v televizní debatěAktuální téma finanční krize a státní pomoci soukromým peněžním ústavům se dostalo na pořad debaty navzdory tomu, že měla být podle plánu věnována jen zahraniční politice a národní bezpečnosti.

Její konání bylo ještě několik hodin před začátkem nejisté, protože McCain doporučoval kvůli naléhavým jednáním o řešení krize její odložení na pozdější dobu. Obama to ovšem odmítal s tím, že právě nyní by měli Američané slyšet názory kandidátů. McCainův volební tým nakonec sdělil, že díky pokroku při jednáních v Kongresu se kandidát debaty může zúčastnit.

Berete si sekyru, ale my potřebujeme skalpel
McCain v první části devadesátiminutové výměny názorů prohlásil, že jako prezident by v rámci ozdravení ekonomiky okamžitě zmrazil všechny federální výdaje až na obranu, veterány, důchody a zdravotní péči pro seniory. Seškrtal by také náklady na projekty, které do rozpočtu protlačili poslanci a senátoři pro své volební obvody. Na Obamovu adresu řekl, že řadu těchto projektů podporoval a že se v rozpočtu objevily poté, kdy oznámil svou kandidaturu.

Jeho rival odpověděl, že McCain bere na nemocnou americkou ekonomiku sekyru, zatímco pacientova operace vyžaduje skalpel. Nicméně připustil, že kvůli 700 miliardám dolarů státní pomoci bankám nebude moci jako prezident uskutečnit všechny své plány. McCainovi připomněl, že ačkoli nyní volá po snížení státních výdajů, zpravidla podporoval Bushovy rostoucí rozpočty.

McCain obhajoval daňové škrty pro velké podniky, které podle něho podnítí hospodářský růst, vytvoří nová pracovní místa a přilákají výrobu ze zahraničí zpět do USA. Obama mu ovšem vyčetl, že jeho daňová politika by prospěla bohatým, zatímco on navrhuje snížení daní 95 procentům Američanů a oživení střední vrstvy.

Republikánský kandidát zpochybňoval Obamovy zkušenosti v zahraniční politice. "Nevěřím, že senátor Obama má znalosti a zkušenosti, a v mnoha oblastech prokázal špatný úsudek," řekl. Obama se v protiútoku snažil spojovat McCaina s nepopulárním republikánským prezidentem Bushem a oběma vyčetl, že se příliš zaměřovali na Irák a ignorovali další problémy. "Příští prezident musí mít širší strategickou vizi o všech problémech, jimž čelíme," řekl.

Oba jsme pro vstup Gruzie a Ukrajiny do NATO
Podle McCaina prokázal Obama špatný úsudek, když oponoval navýšení amerických sil v Iráku, které pomohlo snížit násilí v zemi. Obama, od počátku odpůrce invaze do Iráku, kontroval tím, že špatné rozhodnutí bylo především tuto válku začít. McCain, který iráckou operaci podporoval, upozornil, že velkou otázkou pro příštího prezidenta je "jak z Iráku odejít a kdy odejít". Stanovení časového plánu, po němž volá Obama a další demokraté, by podle něho situaci v zemi jen zhoršilo.

Obamu nařkl McCain z naivity a z nepochopení ruských záměrů, když v době rusko-gruzínského konfliktu letos v srpnu volal po zdrženlivosti na obou stranách. Navzdory ostrým ruským výhradám se oba kandidáti vyslovili pro vstup Gruzie a Ukrajiny do NATO.

První ze tří televizních střetů
McCain napadl Obamu i pro jeho ochotu jednat bez předchozích podmínek s představiteli nepřátelských států, jako je například Írán. Obama ovšem připomněl, že stejný přístup jako on zastává i McCainův poradce, bývalý ministr zahraničí Henry Kissinger. Neshodli se také v otázce Pákistánu. Zatímco Obama je pro americké útoky na pákistánské milice, pokud se s nimi Islámábád nevypořádá sám, McCain by
takovou politiku nepodpořil.

Páteční debata byla první ze tří televizních střetů, které jsou naplánované do voleb 4. listopadu. Ke své jediné debatě před televizními obrazovkami se příští čtvrtek sejdou také kandidáti na viceprezidenta, republikánka Sarah Palinová a demokrat Joe Biden.

Autor: