Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Islámský stát není pro USA existenční hrozbou. Přesto je zničíme, řekl Obama

Svět

  7:29
WASHINGTON - Islámský stát není existenční hrozbou pro USA, to je pouze propaganda islamistů. USA však chtějí tyto „vrahy a fanatiky“ zničit. Prohlásil to americký prezident Barack Obama v tradičním poselství o stavu unie. Zároveň však v souvislosti se Sýrií podotkl, že USA nemohou převzít správu nad každou zemí, která upadne do krize, a pak ji vyléčit.

„Zatímco se soustředíme na zničení Islámského státu, přehnaná tvrzení, že jde o třetí světovou válku, pouze hrají do jejich karet,“ vyzval Obama k nepřeceňování dosahu organizace, kterou označil jednou z jejích zkratek. foto: ČTK

„Zatímco se soustředíme na zničení Islámského státu, přehnaná tvrzení, že jde o třetí světovou válku, pouze hrají do jejich karet,“ vyzval Obama k nepřeceňování dosahu organizace, kterou označil jednou z jejích zkratek.

Kongres zároveň požádal o formální schválení použití vojenské síly proti islamistům, které USA a spojenci dlouhodobě bombardují v jejich državách v Sýrii a Iráku.

Kritika za nedůraznost

Obama, jehož údajně nedůrazný postup vůči islamistickému terorismu kritizuje řada republikánů v probíhající prezidentské kampani, přislíbil, že americké bezpečnostní síly budou v boji proti teroristům pokračovat se stejnou intenzitou. Zároveň však podotkl, že USA nemohou každé zemi pomoci z krize a vyslat tam svou armádu. „To není vůdcovství. To je cesta do pekel, plýtvání americkou krví a penězi, které nás v posledku oslabuje,“ prohlásil Obama.

Další body Obamova projevu

V tradičním poselství o stavu unie Obama zmínil další aktuální zahraničněpolitické témata.

V ohlédnutí za minulým rokem zmínil téma sbližování USA s Kubou. Vyzval při tom Kongres, aby zrušil hospodářské embargo. Studená válka už skončila, na řadě je dialog, vzkázal Obama kongresmanům.

Další výzva, kterou směroval ke kongresmanům, se týkala schválení dohody o obchodním partnerství USA a 11 pacifických zemí. Díky tomu prý USA ukončí dominanci Číny v regionu.

Je čas "spravit naši politiku", překonat strach a využít velké změny současnosti ve prospěch Američanů, obrátil se pro změnu na vnitrostátní politiku Obama. Svá slova pronesl v době vyhrocené prezidentské kampaně některých republikánských kandidátů v čele s Donaldem Trumpem. Obama v projevu před členy obou komor Kongresu vyzval politiky obou táborů ke společné práci pro budoucnost země.

Věznice Guantánamo je drahá, zbytečná a přispívá k propagandě islamistů, řekl Obama. V posledním roce v úřadě hodlá docílit jejího uzavření.

Co se naopak výhledu do dalších let týče, nastínil americký prezident plán na kampaň, jež by podle něj měla USA nadobro zbavit rakoviny. V čele kampaně bude stát viceprezident Joe Biden, jehož syn Beau loni podlehl této smrtelné chorobě. "Kvůli našim milovaným, které jsme všichni ztratili, kvůli blízkým, které stále můžeme zachránit, učiňme z Ameriky zemi, která se jednou pro vždy zbaví rakoviny," pronesl Obama.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...