Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -5 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Islámský stát není pro USA existenční hrozbou. Přesto je zničíme, řekl Obama

„Zatímco se soustředíme na zničení Islámského státu, přehnaná tvrzení, že jde o... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Zatímco se soustředíme na zničení Islámského státu, přehnaná tvrzení, že jde o... | foto: ČTK

WASHINGTON Islámský stát není existenční hrozbou pro USA, to je pouze propaganda islamistů. USA však chtějí tyto „vrahy a fanatiky“ zničit. Prohlásil to americký prezident Barack Obama v tradičním poselství o stavu unie. Zároveň však v souvislosti se Sýrií podotkl, že USA nemohou převzít správu nad každou zemí, která upadne do krize, a pak ji vyléčit.

„Zatímco se soustředíme na zničení Islámského státu, přehnaná tvrzení, že jde o třetí světovou válku, pouze hrají do jejich karet,“ vyzval Obama k nepřeceňování dosahu organizace, kterou označil jednou z jejích zkratek.

Kongres zároveň požádal o formální schválení použití vojenské síly proti islamistům, které USA a spojenci dlouhodobě bombardují v jejich državách v Sýrii a Iráku.

Kritika za nedůraznost

Obama, jehož údajně nedůrazný postup vůči islamistickému terorismu kritizuje řada republikánů v probíhající prezidentské kampani, přislíbil, že americké bezpečnostní síly budou v boji proti teroristům pokračovat se stejnou intenzitou. Zároveň však podotkl, že USA nemohou každé zemi pomoci z krize a vyslat tam svou armádu. „To není vůdcovství. To je cesta do pekel, plýtvání americkou krví a penězi, které nás v posledku oslabuje,“ prohlásil Obama.

Další body Obamova projevu

V tradičním poselství o stavu unie Obama zmínil další aktuální zahraničněpolitické témata.

V ohlédnutí za minulým rokem zmínil téma sbližování USA s Kubou. Vyzval při tom Kongres, aby zrušil hospodářské embargo. Studená válka už skončila, na řadě je dialog, vzkázal Obama kongresmanům.

Další výzva, kterou směroval ke kongresmanům, se týkala schválení dohody o obchodním partnerství USA a 11 pacifických zemí. Díky tomu prý USA ukončí dominanci Číny v regionu.

Je čas "spravit naši politiku", překonat strach a využít velké změny současnosti ve prospěch Američanů, obrátil se pro změnu na vnitrostátní politiku Obama. Svá slova pronesl v době vyhrocené prezidentské kampaně některých republikánských kandidátů v čele s Donaldem Trumpem. Obama v projevu před členy obou komor Kongresu vyzval politiky obou táborů ke společné práci pro budoucnost země.

Věznice Guantánamo je drahá, zbytečná a přispívá k propagandě islamistů, řekl Obama. V posledním roce v úřadě hodlá docílit jejího uzavření.

Co se naopak výhledu do dalších let týče, nastínil americký prezident plán na kampaň, jež by podle něj měla USA nadobro zbavit rakoviny. V čele kampaně bude stát viceprezident Joe Biden, jehož syn Beau loni podlehl této smrtelné chorobě. "Kvůli našim milovaným, které jsme všichni ztratili, kvůli blízkým, které stále můžeme zachránit, učiňme z Ameriky zemi, která se jednou pro vždy zbaví rakoviny," pronesl Obama.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!