21. května 2008 9:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obama: Jsem na dosah nominace

Senátor Barack Obama získal nadpoloviční většinu delegátských hlasů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senátor Barack Obama získal nadpoloviční většinu delegátských hlasů. | foto: AFP

NEW YORK  Barack Obama má prý na své straně většinu volených delegátů nominačního sjezdu, který v srpnu rozhodne o kandidátovi Demokratické strany pro listopadové volby amerického prezidenta. Senátor se s přízní pochlubil na shromáždění v Iowě. Tímto úspěchem se významně přiblížil k zisku nominace.

Jediná Obamova soupeřka Hillary Clintonová, která vyhrála v úterních primárkách v Kentucky, ale prohlásila, že v souboji pokračuje.

Z primárek a stranických volebních shromáždění, které začaly před více než pěti měsíci Obamovým vítězství právě v Iowě, vzejde celkem 3253 volených delegátů. I přes porážku o 35 procent v Kentucky získal Obama v tomto státě dostatek volitelů, kteří jeho celkový součet posunuli na nejtěsnější většinu 1627, uvedla televize CNN.

Další volené delegáty si přičte po nočním vítězství v Oregonu. K zisku nominace je ovšem potřeba 2026 volitelů. Ve zbývajících volbách už takové množství získat nemůže. Rozhodnutí tak bude spočívat v rukou stranických špiček, takzvaných superdelegátů, kteří při volbě na sjezdu mohou hlasovat podle vlastního uvážení.

Před úterními volbami měl Obama podle agentury AP dohromady na své straně 1915 volených delegátů a superdelegátů, zatímco jeho soupeřka 1721. "Vracíme se do Iowy s většinou Američany volených delegátů. Dostali jste nás na dosah demokratické nominace na prezidenta Spojených států," prohlásil Obama na shromáždění asi 6000 příznivců.

Svým prohlášením naznačil, že očekává blížící se konec nominačního zápasu, který má vybrat soupeře pro republikánského kandidáta Johna McCaina v listopadových prezidentských volbách. Tímto krokem rovněž zřejmě zamýšlí přesvědčit dosud nerozhodnuté superdelegáty, aby se přiklonili na jeho stranu. Z bezmála 800 stranických předáků, kteří budou hlasovat na sjezdu, zatím s vyslovením podpory některému z kandidátů vyčkává zhruba čtvrtina.

Clintonová v projevu krátce po uzavření volebních místností v Kentucky dala jasně najevo, že v souboji pokračuje. Své naděje vkládá nejen do zbývajících primárek začátkem června na Portoriku, v Montaně a Jižní Dakotě, ale také do započítání výsledků voleb na Floridě a v Michiganu, které byly kvůli porušení stranických pravidel předem anulované a nezahrnují do celkových součtů.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz