Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obama opět kritizoval Izrael za neochotu umožnit vznik Palestinského státu

USA

  10:28
WASHINGTON - Americký prezident Barack Obama opět vytkl izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi jeho postoj k palestinskému státu. Poté, co se izraelský lídr před volbami minulý týden distancoval od řešení izraelsko-palestinské krize vytvořením palestinského státu, se těžko hledá cesta k seriózním jednáním pro vyřešení situace.

Benjamin Netanjahu oslavuje během vyhlášení výsledků voleb foto: Reuters

Obama to uvedl v rozhovoru, který v sobotu zveřejnil server The Huffington Post. „Řekl jsem mu, že my dále věříme, že vytvoření dvou států je jediný způsob, jak zajistit dlouhodobě bezpečnost Izraele, pokud chce zůstat židovským i demokratickým státem,“ řekl Obama ke svému čtvrtečnímu telefonickému rozhovoru s Netanjahuem. V něm s dvoudenním zpožděním gratuloval Netanjahuovi k jeho volebnímu vítězství.

V rozhovoru Obama také vyjádřil zklamání nad Netanjahuovými výroky v den voleb. Premiér varoval své voliče, že arabští Izraelci „chodí houfně hlasovat“ „Dali jsme najevo, že podobná rétorika odporuje těm nejlepším tradicím Izraele,“ řekl Obama. 

Připomněl, že Izrael byl sice založen s pomocí mezinárodního společenství na historických židovských územích a kvůli tomu, aby Židé měli svůj domov, ale „izraelská demokracie vychází z toho, že ke všem se uplatňuje rovný a spravedlivý přístup“.

„A to je podle mne to nejlepší na izraelské demokracii. Pokud se toto ztratí, tak to jen podpoří lidi, kteří nevěří v židovský stát,“ zdůraznil Obama.

Podpora USA

Spojené státy poskytují Izraeli vojenskou pomoc ve výši tří miliard dolarů (asi 76 miliard korun) ročně. Obama zopakoval americkou podporu bezpečnosti Izraele a zdůraznil, že Spojené státy zajistí pokračování spolupráce armád a zpravodajských služeb, aby byli Izraelci v bezpečí. 

„Ale budeme trvat na tom, že z našeho pohledu je status quo neudržitelný. I když budeme naprosto brát v úvahu bezpečnost Izraele, nemůžeme udržovat status quo do nekonečna a rozšiřovat osady,“ řekl Obama v souvislosti s výstavbou osad na okupovaném Západním břehu Jordánu. „To není recept na stabilitu v oblasti,“ zdůraznil.

Agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj z Bílého domu v pátek uvedla, že Obama Netanjahuovi pohrozil, že by USA mohly přehodnotit politiku vůči Izraeli a svou blízkovýchodní politiku poté, co se izraelský premiér v nedávné předvolební kampani prohlásil, že za jeho vlády palestinský stát nevznikne. Přestože Netanjahu ve čtvrtek prý snažil vzít svá slova zpátky, Bílý dům to podle zdroje Reuters neuklidnilo.

„Prezident premiérovi řekl, že budeme muset znovu posoudit své možnosti po premiérově nových postojích a komentářích ohledně řešení na základě dvou států,“ řekl Reuters představitel Bílého domu pod podmínkou anonymity.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...