22. března 2015 10:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obama opět kritizoval Izrael za neochotu umožnit vznik Palestinského státu

Benjamin Netanjahu oslavuje během vyhlášení výsledků voleb | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benjamin Netanjahu oslavuje během vyhlášení výsledků voleb | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Barack Obama opět vytkl izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi jeho postoj k palestinskému státu. Poté, co se izraelský lídr před volbami minulý týden distancoval od řešení izraelsko-palestinské krize vytvořením palestinského státu, se těžko hledá cesta k seriózním jednáním pro vyřešení situace.

Obama to uvedl v rozhovoru, který v sobotu zveřejnil server The Huffington Post. „Řekl jsem mu, že my dále věříme, že vytvoření dvou států je jediný způsob, jak zajistit dlouhodobě bezpečnost Izraele, pokud chce zůstat židovským i demokratickým státem,“ řekl Obama ke svému čtvrtečnímu telefonickému rozhovoru s Netanjahuem. V něm s dvoudenním zpožděním gratuloval Netanjahuovi k jeho volebnímu vítězství.

V rozhovoru Obama také vyjádřil zklamání nad Netanjahuovými výroky v den voleb. Premiér varoval své voliče, že arabští Izraelci „chodí houfně hlasovat“ „Dali jsme najevo, že podobná rétorika odporuje těm nejlepším tradicím Izraele,“ řekl Obama. 

Připomněl, že Izrael byl sice založen s pomocí mezinárodního společenství na historických židovských územích a kvůli tomu, aby Židé měli svůj domov, ale „izraelská demokracie vychází z toho, že ke všem se uplatňuje rovný a spravedlivý přístup“.

„A to je podle mne to nejlepší na izraelské demokracii. Pokud se toto ztratí, tak to jen podpoří lidi, kteří nevěří v židovský stát,“ zdůraznil Obama.

Podpora USA

Spojené státy poskytují Izraeli vojenskou pomoc ve výši tří miliard dolarů (asi 76 miliard korun) ročně. Obama zopakoval americkou podporu bezpečnosti Izraele a zdůraznil, že Spojené státy zajistí pokračování spolupráce armád a zpravodajských služeb, aby byli Izraelci v bezpečí. 

„Ale budeme trvat na tom, že z našeho pohledu je status quo neudržitelný. I když budeme naprosto brát v úvahu bezpečnost Izraele, nemůžeme udržovat status quo do nekonečna a rozšiřovat osady,“ řekl Obama v souvislosti s výstavbou osad na okupovaném Západním břehu Jordánu. „To není recept na stabilitu v oblasti,“ zdůraznil.

Agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj z Bílého domu v pátek uvedla, že Obama Netanjahuovi pohrozil, že by USA mohly přehodnotit politiku vůči Izraeli a svou blízkovýchodní politiku poté, co se izraelský premiér v nedávné předvolební kampani prohlásil, že za jeho vlády palestinský stát nevznikne. Přestože Netanjahu ve čtvrtek prý snažil vzít svá slova zpátky, Bílý dům to podle zdroje Reuters neuklidnilo.

„Prezident premiérovi řekl, že budeme muset znovu posoudit své možnosti po premiérově nových postojích a komentářích ohledně řešení na základě dvou států,“ řekl Reuters představitel Bílého domu pod podmínkou anonymity.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRO SPECIALISTA VÝVOJE

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč