Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Obama vysoce vyzdvihl Mandelu, kondoloval i Zeman

Vladimír Putin

  0:12aktualizováno  17:22
Krátce po oznámení smrti bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely mu začali vzdávat hold státníci z řady zemí v čele s americkým prezidentem Barackem Obamou. Ten prohlásil, že Mandela dosáhl více, než by se dalo očekávat od kteréhokoli člověka.

Nelson Mandela foto: Reuters

"Díky své zarputilé důstojnost a neochvějné ochotě obětovat vlastní svobodu pro svobodu druhých, přeměnil Jižní Afriku a vyvolal v nás všech pohnutí," řekl Obama v přímém televizním přenosu v Bílém domě. Dodal, že sám je jedním "z nesčetných milionů" lidí, které Mandela ovlivnil. "A jako tolik lidí na celém světě si zcela neumím představit svůj vlastní život bez příkladu, kterým byl Nelson Mandela," řekl Obama.

Agentura AFP v této souvislosti uvedla, že prvního černošského prezidenta JAR vyzdvihoval první černošský prezident USA.

Smrtí Mandely svět podle Obamy ztratil jednoho z nejvíce vlivných, odvážných a vysoce dobrotivých lidí. Mandelu označil za člověka, který převzal dějiny do svých rukou a obrátil "oblouk vesmírné morálky směrem k spravedlnosti".

NELSON MANDELA (1918-2013)

Obětoval se pro jiné

"Na Mandelu se bude vždy vzpomínat jako na člověka, který obětoval část svého života, aby miliony jiných lidí mohly mít lepší budoucnost," uvedla Rada bezpečnosti OSN. Podle šéfa OSN Pan Ki-muna měl Mandela "velmi osobní vliv na náš život". "Musíme se poučit z jeho moudrosti, odhodlání a usilovat o to, aby byl svět lepší," řekl Pan novinářům v ústředí OSN v New Yorku.

ČESKÁ KONDOLENCE

"S hlubokou úctou se skláníme před člověkem, který velkou část svého života prožil ve vězení v boji proti nespravedlivému režimu rozdělujícímu lidi nikoli podle jejich schopností, ale podle barvy jejich pleti," uvedl prezident ČR Miloš Zeman.

Předseda ČSSD a možný premiér Bohuslav Sobotka ČTK řekl, že Mandela byl velmi statečný, houževnatý člověk, který se dožil splnění svého ideálu, což se v minulosti řadě lidí nepovedlo. "My jsme, myslím, všichni před lety s velkými sympatiemi sledovali boj za zrovnoprávnění černošské většiny v Jihoafrické republice," uvedl Sobotka.

Ministerstvo zahraničí vyjádřilo soustrast pozůstalým i všemu lidu JAR, uvedl ministerský tiskový odbor. "Nelson Mandela změnil Jihoafrickou republiku. Jeho životní osud odráží složitou cestu této velké země k demokracii a jeho odhodlání zůstane navždy inspirací pro všechny oddané ideálům svobody a demokracie," uvedl dosluhující ministr zahraničí Jan Kohout.

Předseda sněmovního zahraničního výboru Karel Schwarzenberg (TOP 09) ČTK sdělil, že Mandela byl opravdu velký, kromobyčejně odvážný muž, bojovník za svobodu a symbol smíření. Vzpomíná na setkání s ním. "Nemýlím-li se, bylo to v roce 1990 na světovém setkání v Davosu. Tehdy jsem se potkal s Nelsonem Mandelou ještě coby kancléř Václava Havla. Pozdravil mě a bavil se se mnou, jako bychom byli letití přátelé. Samozřejmě, že to nebylo kvůli mně. Věděl, že Václav Havel měl stejnou vizi jako on, že jsme byli na stejné straně barikády a že boj za svobodu a pravdu není jen jihoafrický problém, nýbrž obecný. A že se o to musíme zasadit," přiblížil Schwarzenberg.

Ruský prezident Vladimir Putin označil Mandelu za jednu z "vynikajících osobností naší doby".

Čínský lid nikdy nezapomene na Mandelův ohromný přínos k rozvoji lidstva, prohlásil čínský prezident Si Ťin-pching.

Francouzský prezident François Hollande v Mandelovi vidí "skvělého bojovníka" a také "ztělesnění jihoafrického národa, cement jeho jednoty a chloubu celé Afriky".

Pilíř boje za svobodu

Britský premiér David Cameron zesnulého politika označil za "hrdinu" a "velké světlo" naší doby. "Byl legendou za života a nyní jí je i po smrti, je skutečným globálním hrdinou," řekl Cameron, jenž nechal stáhnout na půl žerdi britskou vlajku na svém sídle v Downing Street. Hluboký zármutek vyjádřila i britská královna Alžběta II.

Šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius označil podle agentury AFP Mandelu za "charismatického giganta" a "otce Jihoafrické republiky". "S Nelsonem Mandelou odchází otec Jihoafrické republiky, pilíř boje za svobodu, která byla dobyta nazpět, a za usmíření," dodal ministr v komuniké.

"Zářný příklad Nelsona Mandely a jeho politický odkaz nenásilí a odmítnutí jakéhokoli rasismu zůstanou pro lidi na celém světě ještě dlouho inspirací," prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová.

Podle Mandelovy strany Africký národní kongres (ANC) přišla JAR o "kolos, ztělesnění pokory, rovnosti, spravedlnosti, míru a naděje pro miliony" lidí.

Poslední bělošský jihoafrický prezident Frederik de Klerk, jenž společně s Mandelou v roce 1993 dostal Nobelovu cenu míru, prohlásil, že jeho nástupce byl především "velkým sjednotitelem".

Dlužíme mu hodně. A navždy

"Nelson Mandela je symbolem boje proti rasismu, politickému násilí a netoleranci. Je symbolem spravedlnosti, svobody a respektu k lidským právům," uvedli José BarrosoHerman Van Rompuy. V kondolenci Mandelově rodině i lidem v Jižní Africe podotkli, že zesnulý nebyl jen klíčovou osobností přechodu země od apartheidu k demokracii. "Nelson Mandela byl jednou z nejvýznamnějších politických osobností naší doby. Uctěme jeho památku společnou oddaností demokracii a toleranci," dodal na Twitteru Van Rompuy.

Šéfka evropské diplomatické služby Catherine Ashtonová ve svém vlastním prohlášení zdůraznila, že Mandela její generaci a celý svět inspiroval více než kdo jiný. "Ukázal lidem na všech kontinentech, že morální síla demokracie může překonat jalovou vůli tyranie. Pokaždé, když jsem jej potkala, jeho mírná síla a neuhasínající vášeň potvrzovaly mé přesvědčení, že demokraté, ať už jsou kdekoliv, mu dluží hodně a navždy," uvedla.

Bývalý americký prezident Bill Clinton bojovníka proti apartheidu označil za "obhájce lidské důstojnosti a svobody, míru a usmíření".

Exprezident George Bush starší a jeho žena Barbara oplakávají "jednoho z největších zastánců svobody, jakého jsme měli tu čest potkat".

"Tento muž bude chybět, ale jeho zásluhy budou žít navždy," zdůraznil bývalý prezident George Bush mladší.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu podtrhl, že Mandela se díky létům ve vězení stal příkladem pro svůj národ. "Zůstane v paměti jako otec nové Jižní Afriky a jako vynikající morální vůdce," řekl Netanjahu.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás uvedl, že Mandela je "symbolem osvobození od kolonialismu a okupace pro všechny lidi usilující o svobodu". Abbás Mandelu označil za "nejodvážnějšího a nejdůležitějšího" z lidí, kteří podporovali Palestince.

Venezuelský prezident Nicolas Maduro vyhlásil ve své zemi třídenní státní smutek. Hold zesnulému složila řada dalších politiků, například turecký prezident Abdullah Gül, ale i osobností jako zakladatel Microsoftu Bill Gates či fotbalová hvězda David Beckham

Autoři: ,