Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Obama mezi mlýnskými kameny. Na životě černocha záleží, bouří se ulice

USA

  15:09
FERGUSON/PRAHA - Čtyři a půl minuty ticha. A klidu. Rodiče zastřeleného černošského mladíka vyzvali po vynesení rozsudku ke krátké vzpomínce na svého syna. Chtěli symbolicky připomenout čtyři a půl hodiny, kdy jeho tělo zůstalo ležet na ulici Fergusonu. Jejich přání však zůstalo nevyslyšeno.

Na životě černocha záleží! bouří se americké ulice. foto: ČTK

Verdikt velké poroty neobvinit bělošského policistu, který v létě zastřelil neozbrojeného Michaela Browna, zafungoval jako rozbuška. Takřka okamžitě vehnal lidi do ulic.

A nejen ve Fergusonu, kde k tragédii letos v srpnu došlo - protesty se rozšířily do dalších amerických měst a států. Tisíce lidí pochodovaly ulicemi, mnoho z nich s nápisem „ruce vzhůru, nestřílet“. Odkazoval na svědectví několika lidí, podle nichž měl Brown ruce zvednuté nad hlavou, když jej policista zastřelil. Jakýsi refrén protestů doplňoval další častý nápis „na životě černocha záleží“. Na mnoha místech se protesty zvrhly v násilí a rabování.

K TÉMATU:

Připravená policie

„Policie ale byla připravená. Vědělo se, že verdikt padne. Hlavní strategií bylo nepřilívat olej do ohně a nechat nejprve vybouřit největší výtržníky. Problém srpnových nepokojů byl dán zčásti poměrně drsným policejním zásahem,“ řekl LN amerikanista Kryštof Kozák z Fakulty sociálních věd UK.

DRUHÁ NOC PROTESTŮ

Druhá noc protestů na předměstí amerického St. Louis byla klidnější než ta předchozí. Přesto bylo ve Fergusonu v noci na středu zadrženo 44 osob. Tisíce lidí druhým dnem demonstrovaly i na jiných místech Spojených států včetně New Yorku, kde bylo také zadrženo několik lidí.

Demonstrace tak znovu otevřely debatu o rasové problematice, ale i chování policistů. Mluví se také o praktických opatřeních. Zejména volání Brownových rodičů, aby každý policista měl na svém těle umístěnou videokameru, se setkalo s pozitivní odezvou. Už teď je mnoho policejních aut vybaveno kamerovým systémem a více než rok stará zpráva vyhodnocující používání kamer na policejních uniformách prokázala, že počet násilností ze strany mužů zákona s kamerou na klopě či brýlích skutečně klesl. Kamery však nesou mnohá úskalí, jako je porušování soukromí policistů či doba, jak dlouho mají být data uložena a kdo k nim bude mít přístup.

Policisté hlídají oblast kolem vyhořelé budovy ve Fergusonu.
Ve Fergusonu vzplálo tucet budov, mezi nimi i obchod.
Členové Národní gardy pomáhali policistům ve Fergusonu.
Zastřelení černošského mladíka vyvolalo minulý rok velké nepokoje

Obama mezi mlýnskými kameny

S nástupem Baracka Obamy k moci se mělo za to, že Spojené státy už rasové problémy překonaly. Události ve Fergusonu a následné protesty ukazují opak. Samotný Barack Obama je tak trochu mezi mlýnskými kameny. „Černošské obyvatelstvo od něho očekává daleko razantnější zastání, Obama však místo toho protesty mírní a vyzývá k jejich mírumilovnému průběhu. Dává si přitom pozor, aby to nepřehnal. Aby nevypadal, že je proti policii, protože to si nemůže dovolit,“ tvrdí Kozák.

„Černošské obyvatelstvo volilo Obamu z devadesáti procent. Byl ohromně populární, ale tento jeho ‚vyvážený‘ postoj mu spíše škodí. A body nezískává ani u bělošského voličstva, ti jej kritizují za neschopnost nepokoje řešit,“ dodal Kozák s tím, že si však lze jen těžko představit, že by se do nich Obama nějak zásadně vkládal.

STŘELBA NA AGENTY FBI

U St. Louis byli ve středu postřeleni dva agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), podle mluvčí úřadu střelba s nepokoji "přímo" nesouvisí. Regionální televize KSDK patřící NBC uvedla, že agenti byli postřeleni kolem 03:15 místního času (10:15 SEČ) v domě na severu okresu St. Louis, jen několik kilometrů od nepokojného předměstí St. Louis Fergusonu. FBI na místě pomáhali místní policii při zásahu proti muži, jenž se v domě zabarikádoval. Oba federální agenti utrpěli zranění, která je neohrožují na životě.

Černošský prezident tedy z dění ve Fergusonu nevychází příliš dobře. Otázkou je, zda na tom záleží v době, kdy mu v úřadu zbývají poslední dva roky.

Není to naposledy

Zda se budou podobné protesty jako ve Fergusonu opakovat, je spíše pravděpodobné. Kde k nim dojde, ale předpovědět nelze. „Je to náhodné. Takové nepokoje obvykle rozpoutá tragédie v černošské komunitě, jako tomu bylo ve Fergusonu. Ale to se může stát stejně tak na jihu USA jako na severu,“ uzavřel Kozák.

Americké nepokoje sleduje celý svět, dokonce i radikálové z Islámského státu – přes sociální sítě hned vyzývali sympatizanty ve Spojených státech, aby demonstrací využili k provedení teroristického útoku.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!