Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obama nasbírá na svou kampaň miliardu dolarů

Svět

  12:16
NEW YORK - Příští prezidentské volby se ve Spojených státech uskuteční na začátku listopadu 2012. Prezident Barack Obama v pondělí na svém webu oznámil, že zahájil kampaň za znovuzvolení. Zároveň vyzval své stoupence, aby se na kampani podíleli.

Barack Obama foto: Reuters

Z republikánů zatím nikdo záměr postavit se Obamovi oficiálně neoznámil.

"Tato kampaň právě začíná. Otevíráme kanceláře, vybalujeme krabice a zahajujeme rozhovory s příznivci, jako jste vy. Pomůže nám to vytvořit cestu k vítězství. Volby 2012 právě začínají a tohle je způsob, jak můžete dát najevo, že do toho jdete s námi," stojí na stránce Obamovy kampaně. Vzkaz doprovází video, kde prezidentovi stoupenci vysvětlují, proč ho podporují. Samotný prezident v něm nevystupuje.

V současné době se podle stránky lidé na kampani mohou podílet například tak, že do speciálního formuláře na ní zadají svou e-mailovou adresu a poštovní směrovací číslo a zmáčknou tlačítko "jdu do toho". K podpoře kampaně se také mohou přihlásit na Facebooku.

Zatím to má Obama u voličů půl na půl
Stránka také prezidentovy stoupence vyzývá k tomu, aby o začátku kampaně prostřednictvím Facebooku či další sociální sítě Twitter informovali své známé. Využití internetu a nových technologií hrálo velkou roli při Obamově prvním vítězství ve volbách do Bílého domu. Voliči také prostřednictvím webové stránky mohou začít na kampaň přispívat anebo se přihlásit jako dobrovolníci.

Obama zároveň své příznivce elektronickou poštou informoval, že dnes zašle federální volební komisi údaje o své volební kampani. Vyřízení formalit u Federální volební komise Obamovi umožní, aby na předvolební kampaň začal sbírat peníze. Podle odhadů by mohlo jít až o rekordní miliardu dolarů. Již v minulé volební kampani vybral Obama od dárců 750 milionů dolarů.

Čtěte také světovou trafiku:

Sídlo kampaně bude Obama mít znovu jako v roce 2008 v Chicagu. Jejím šéfem bude opět David Axelrod, který byl Obamův hlavní poradce během prvních dvou let v prezidentské funkci. Podle listu The Chicago Sun-Times má Obama v plánu sejít se už v dubnu s prvními potenciálními dárci pro jeho kampaň v Los Angeles, San Francisku a New Yorku.

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že američtí voliči jsou ohledně Obamy rozděleni zhruba na poloviny. Asi 47,4 procenta Američanů jeho počínání v Bílém domě schvaluje, zatímco 46,6 procenta voličů by si v Bílém domě přáli jiného politika.

Na jména případných Obamových protikandidátů ale zatím Američané stále čekají. Žádný z republikánů dosud napevno neřekl, že se chce ucházet o nominaci své strany na prezidenta. Z významných politiků strany zatím pouze bývalý šéf Sněmovny Newt Gingrich uvedl, že možnost kandidatury předběžně zkoumá, a bývalý guvernér Minnesoty Tom Pawlenty oficiálně oznámil, že ji zvažuje.

Další lidé, o nichž se také spekuluje, jako bývalý guvernér státu Massachusetts Mitt Romney, bývalý senátor z Pensylvánie Rick Santorum či bývalá aljašská guvernérka Sarah Palinová, stále vyčkávají. Zatím jediným, kdo se přihlásil o republikánskou nominaci, je tak zakladatel okrajové newyorské strany Nájem je zatraceně vysoký Jimmy McMillan.Sarah Palinová

Podle komentátorů je možným důvodem dosavadní opatrnosti republikánských zájemců o nominaci skutečnost, že nadcházející prezidentská kampaň zřejmě bude nejdražší v americké historii. Pravděpodobní kandidáti tak šetří síly a peníze.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat