Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obama o Kennedym: USA ztratily největšího senátora naší doby

Svět

  13:14
WASHINGTON - Zesnulý americký senátor Edward Kennedy byl klíčovou postavou Demokratické strany. Loni byl jedním z prvních vlivných politiků, kdo podpořil Baracka Obamu v jeho prezidentské kampani, a to ještě v době, kdy nebylo jasné, zda nominaci získá on nebo Hillary Clintonová. Přinášíme první sérii ohlasů z USA i ze světa:

Senátor Edward Kennedy s americkým prezidentem Barackem Obamou. foto: Reuters

Barack Obama, prezident USA
Spojené státy ztratily největšího senátora naší doby. Byl to velký lídr, který zasvětil svůj život práci na obranu lidských práv a zdravotnímu a ekonomického blahu všech Američanů.

Z prohlášení Kennedyho rodiny
Vždycky věřil, že naše nejlepší dny jsou stále před námi, ale je těžké si představit kterýkoli z nich bez něj.

Harry Reid, vůdce demokratické většiny v Senátu
Mocný řev liberálního lva možná teď utichl, ale jeho sen nikdy nezemře.

Britský premiér Gordon Brown
Po senátoru Edwardu Kennedym budou truchlit nejen v Americe, ale na každém kontinentu. Na celém světě se mu obdivovali jako "senátorovi senátorů". Vedl svět v boji za vzdělávání dětí, za zdravotní péči o ně, a věřil, že každé dítě by mělo dostat šanci, aby naplno realizovalo svůj potenciál.

Někdejší první dáma USA Nancy Reaganová
Vzhledem k našim politickým rozdílnostem byli lidé někdy překvapeni, jak blízko jsme já a Ronnie měli ke Kennedyho rodině. V posledních letech jsme já a Ted našli společnou půdu ve výzkumu kmenových buněk a já jsem ho považovala za spojence a drahého přítele. Bude mi chybět.

Nancy Pelosiová, předsedkyně Sněmovny reprezentantů
Nikdo neudělal více než senátor Kennedy pro výchovu našich dětí, v péči o naše seniory a v zajišťování rovnosti pro všechny Američany.

Arnold Schwarzenegger, republikánský guvernér
Kalifornie Byl znám světu jako "Lev Senátu", přeborník sociální spravedlnosti a politická ikona. Učil nás, že služba veřejnosti není hobby a dokonce ani poslání, ale životní cesta.

Orrin Hatch, republikánský senátor
Mnoho jich tady bylo před ním a mnoho jich bude po něm, ale na jméno Teda Kennedy se bude vždycky vzpomínat jako na někoho, kdo žil a dýchal pro Senát Spojených států.

Benjamin Netanjahu, izraelský premiér
(Senátor) Kennedy byl můj přítel 30 let, velký americký vlastenec a velký bojovník za lepší svět, velký přítel Izraele. Bude nám velice chybět.

Brian Cowen, irský ministerský předseda
Amerika ztratila velkého respektovaného státníka a Irsko ztratilo dlouholetého opravdového přítele. Ted pocházel ze slavné americko-irské rodiny a svým úsilím a činy její reputaci ještě zvýšil. V dobách zlých i dobrých Ted odvážně pracoval pro věc míru na ostrově. Hrál zvláště významnou roli ve dnech, které vedly k nastolení mírového procesu v Severním Irsku v 90. letech.

Autor: