Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 4 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obama odsoudil vraždu Brita. Islámský stát však hrozí dalším zabitím

Spojené státy budou útočit na radikály z Islámského státu všude, kde působí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spojené státy budou útočit na radikály z Islámského státu všude, kde působí. | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Barack Obama ostře odsoudil brutální vraždu britského humanitárního pracovníka Alana Henninga Islámským státem (IS). Video zachycující jeho stětí se objevilo na internetu a americké úřady později podle agentury Reuters uvedly, že nemají důvod pochybovat o jeho pravosti. Británie a USA nicméně stále prověřují autenticitu záznamu.

"Spojené státy tvrdě odsuzují brutální vraždu britského občana Alana Henninga. Společně s našimi britskými přáteli a spojenci budeme usilovat o to, aby pachatelé Alanovy vraždy - stejně jako vrazi Jima Foleye, Stevena Sotloffa a Davida Hainese - byli postaveni před soud," citoval Reuters z Obamova prohlášení.

Prezident v něm hovoří o předchozích třech zavražděných západních rukojmích radikálního hnutí IS. První dva byli američtí novináři, třetí rovněž britský humanitární pracovník.

ČTĚTE VÍCE:

Slib, že Británie učiní vše, co je v jejích silách, aby Henningovy vrahy dopadla a postavila před soud, zazněl už v noci na sobotu z úst britského premiéra Davida Camerona. V prohlášení premiérova úřadu se podle zprávy BBC uvádí, že "barbarství aktu spáchaného IS podtrhuje správnost zapojení Británie do útoků proti IS". Britští ministři jsou si sice vědomi rizika, jaké to představuje pro západní rukojmí, "nemohou ale připustit, aby to ovlivňovalo britskou zahraniční politiku".

Za "strašlivý zločin proti lidskosti a barbarskou propagandu" označila v prohlášení zveřejněném v sobotu ráno v Bruselu stětí dalšího zajatce IS komisařka EU pro mezinárodní spolupráci a humanitární pomoc Kristalina Georgievová.

Unesen v Sýrii

Islámský stát prý sťal britského rukojmího Henninga.

Sedmačtyřicetiletý bývalý taxikář Henning byl unesen loni v prosinci v Sýrii krátce poté, co vstoupil na syrské území z Turecka jako řidič v humanitárním konvoji. Byla to už jeho čtvrtá taková cesta do Sýrie společně s přáteli z řad britských muslimů, kteří za peníze získané ze sbírky nakoupili především dětskou výživu, pleny a potraviny. Ty naložili do zakoupených starších sanitek, s nimiž ujeli 3000 kilometrů, než překročili turecko-syrskou hranici.

Skupina odcestovala z Británie týden před Henningovým zajetím. V rozhovoru poskytnutém stanici BBC News před odjezdem otec dvou dětí Henning řekl, že on sám není muslim. Předchozí návštěva uprchlického tábora prý ale změnila jeho život a on se cítil být povinován vrátit se do Sýrie.

Poprvé od svého zajetí se Henning v polovině září objevil na videu umístěném na internetu bojovníky IS, které zachycuje stětí jiného britského humanitárního pracovníka Davida Hainese. Radikálové Henninga na tomto videu označili za dalšího zajatce, který má být zabit, pokud britská vláda bude dál podporovat boj proti Islámskému státu.

Henningova manželka Barbara opakovaně přes média žádala IS o propuštění svého muže a snažila se kontaktovat přímo vedení radikální skupiny. Islamistům vzkázala, že Henning do Sýrie odjel s dobrými úmysly a ze soucitu s trpícími lidmi.

Islámský stát hrozí další vraždou

Záznam Henningovy vraždy podle americké monitorovací služby SITE trvá minutu a 11 sekund a nese označení "Další vzkaz pro Ameriku a její spojence". Na konci nahrávky maskovaný příslušník IS hrozí vraždou dalšího rukojmího, kterým je údajně Američan Peter Kassig. Jeho rodiče poté vydali prohlášení, v němž potvrzují, že jejich 26letý syn byl unesen a zajat při poskytování humanitární pomoci v Sýrii.

"Prosíme všechny lidi na světě, aby se modlili za Henningovu rodinu, za našeho syna a za propuštění všech nevinných lidí držených jako rukojmí na Blízkém východě a kdekoliv na světě," žádají v prohlášení Ed a Paula Kassigovi z Indianapolisu.

Kassig sloužil v americké armádě v době války v Iráku, kde byl podle záznamů Pentagonu nasazen od dubna do července 2007. Po propuštění z armády ze zdravotních důvodů se stal laborantem záchranné služby a odcestoval v roce 2012 do Libanonu. Působil jako dobrovolník v nemocnicích a ošetřoval palestinské uprchlíky a Syřany utíkající před válečným konfliktem ve své zemi, uvedla Kassigova rodina.

Unesen byl loni 1. října, když cestoval do východosyrského města Dajr az-Zaur jako pracovník Speciální služby akutní pomoci a podpory. Tuto nevládní organizaci sám založil koncem roku 2012 s cílem ošetřovat uprchlíky ze Sýrie prchající přes hranici do Turecka. V zajetí Kassig podle mluvčí své rodiny konvertoval k islámu a přijal jméno Abdar Rahmán.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!