19. listopadu 2012 12:13, aktualizováno  14:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obama potěšil barmskou vládu. Užil název země Myanmar

Barack Obama v Barmě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama v Barmě | foto: ČTK

NEIPYIJTO Barack Obama, který jako historicky první americký prezident navštívil Barmu, potěšil místní vysoké vládní činitele, když během rozhovorů poukázal na jejich zemi v angličtině jako na Myanmar.

Tento název začala používat vojenská diktátorská vláda v roce 1989 namísto názvu Barma, jenž byl zažitý z dob britské kolonizátorské minulosti a jehož se drží barmská opozice.

Obama použil název Myanmar, přestože Spojené státy v oficiální komunikaci doposud užívaly názvu Barma, stejně jako třeba Británie. Americký prezident o Myanmaru mluvil dnes ráno s barmským prezidentem Thein Seinem, později při setkání s opoziční vůdkyní, donedávna vězněnou nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij přešel k názvu Barma.

Barmská vláda, jíž jsou v poslední době přičítány velké zásluhy za politické reformy, ale která je stále velkou měrou svázána s předchozí vládnoucí vojenskou juntou, si Obamovy lingvistické volby - ať už se jednalo o přeřeknutí či záměr - dobře všimla a uvítala ji.

ČTĚTE TAKÉ:

Poradce barmského prezidenta Ko Ko Hlain označil Obamův odkaz na Myanmar za "velmi pozitivní" a prohlásil, že se jedná o "ocenění vlády Myanmaru", která podnikla zásadní kroky na cestě k demokracii po odchodu junty v loňském roce. Poradce amerického prezidenta pro otázky národní bezpečnosti Ben Rhodes uvedl, že Obamova volba výrazu Myanmar byla "diplomatickou vstřícností" vůči hlavě barmského státu. "To nemění nic na skutečnosti, že vláda Spojených států dál trvá na Barmě. Uznáváme ale, že různí lidé nazývají tuto zemi různými jmény. V diskusi na toto téma můžeme pokračovat," dodal.

Citlivost tématu demonstruje i fakt, že Obamovi poradci krátce před zahájením návštěvy tvrdili, že prezident se s největší pravděpodobností vyhne oběma politickými významy nabitým jménům.

Barmská vláda kritizovala opoziční vůdkyni Su Ťij, že při své zahraniční cestě po Evropě letos v létě nazývala svou vlast Barma. Vláda zdůraznila, že by měla v souladu s ústavou užívat názvu, který v angličtině zní Republic of the Union of Myanmar. Su Ťij tehdy odpověděla, že "každý člověk si může sám zvolit, kterou formu používá".

Vojenská junta změnila název v roce 1989 s odůvodněním, že anglický výraz Myanmar lépe odráží etnickou rozmanitost země. Výraz "Barma" evokuje "Barmánce", tedy dominantní etnickou skupinu v zemi, a etnické menšiny by se tak údajně mohly cítit vyloučené.

Ovšem v barmštině jsou Barma a Mjanma synonyma a v Barmě se vždy používala obě tato slova. Oponenti režimu a exilové skupiny z celé řady etnik, stejně jako mnohé zahraniční vlády včetně České republiky, nadále používají výraz Barma.

Obama přiletěl na historickou návštěvu Barmy

Obama přiletěl na historickou návštěvu Barmy

Lidovky.cz, ČTK