Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obama potvrdil vyslání prvních posil do Afghánistánu

Svět

  22:59
WASHINGTON - Americký prezident Barack Obama formálně potvrdil navýšení počtu amerických vojáků pro Afghánistán. S odvoláním na nejmenované zdroje z Kongresu a ministerstva obrany o tom dnes informovala agentura AP.

Barack Obama foto: ČTK

Vláda má do středy oznámit, že do Afghánistánu bude v příštích měsících vyslána další armádní brigáda a nespecifikovaný počet příslušníků námořní pěchoty. Podle zdroje AP by mělo jít o 17 tisíc vojáků, agentura Reuters uvádí 12 tisíc.

Má to být předvoj před dalšími posilami, s nimiž USA tento rok pro Afghánistán počítají. Na místo se tak dostane dodatečných několik tisíc vojáků ještě předtím, než se oteplí, což v Afghánistánu každoročně znamená zintenzivnění bojů.

Obama sliboval novou strategii pro Afghánistán už v předvolební kampani, ale vyslání ohlašovaných posil zatím neoznámil. V Afghánistánu působí asi 70 tisíc zahraničních vojáků. Asi 38 tisíc z nich jsou Američané a ve Washingtonu se počítá s téměř zdvojnásobením jejich počtu na 60 tisíc.

Obama řekl v rozhovoru pro kanadskou televizi, že USA budou usilovat o širší přístup k řešení problémů v Afghánistánu. Pouze vojenské prostředky prý k tomu nebudou stačit, a to se podle prezidenta týká i konfliktu s radikálním Talibanem. "Využijeme diplomacie, využijeme pomoci při rozvoji země," konstatoval.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat