Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obama potvrdil vyslání prvních posil do Afghánistánu

Svět

  22:59
WASHINGTON - Americký prezident Barack Obama formálně potvrdil navýšení počtu amerických vojáků pro Afghánistán. S odvoláním na nejmenované zdroje z Kongresu a ministerstva obrany o tom dnes informovala agentura AP.

Barack Obama foto: ČTK

Vláda má do středy oznámit, že do Afghánistánu bude v příštích měsících vyslána další armádní brigáda a nespecifikovaný počet příslušníků námořní pěchoty. Podle zdroje AP by mělo jít o 17 tisíc vojáků, agentura Reuters uvádí 12 tisíc.

Má to být předvoj před dalšími posilami, s nimiž USA tento rok pro Afghánistán počítají. Na místo se tak dostane dodatečných několik tisíc vojáků ještě předtím, než se oteplí, což v Afghánistánu každoročně znamená zintenzivnění bojů.

Obama sliboval novou strategii pro Afghánistán už v předvolební kampani, ale vyslání ohlašovaných posil zatím neoznámil. V Afghánistánu působí asi 70 tisíc zahraničních vojáků. Asi 38 tisíc z nich jsou Američané a ve Washingtonu se počítá s téměř zdvojnásobením jejich počtu na 60 tisíc.

Obama řekl v rozhovoru pro kanadskou televizi, že USA budou usilovat o širší přístup k řešení problémů v Afghánistánu. Pouze vojenské prostředky prý k tomu nebudou stačit, a to se podle prezidenta týká i konfliktu s radikálním Talibanem. "Využijeme diplomacie, využijeme pomoci při rozvoji země," konstatoval.

Autor:

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Mohlo by vás zajímat