21. února 2014 7:10, aktualizováno  22:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obama přijal i přes výhrady Číny v Bílém domě dalajlamu

Tibetský dalajlama | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tibetský dalajlama | foto: ČTK

WASHINGTON Americký prezident Barack Obama během pátečního setkání s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou v Bílém domě podpořil lidská práva a náboženské svobody Tibeťanů v Číně, zároveň se vyslovil pro přímý dialog s Pekingem, který by vyřešil přetrvávající rozpory. V tiskovém prohlášení to oznámil úřad prezidenta.

Setkání se uskutečnilo navzdory čínským protestům a hrozbám z Pekingu, že tento krok zhorší vztahy s Washingtonem. Obama se naposledy s dalajlamou, který žije v exilu, setkal v Bílém domě v roce 2011.

"Prezident zopakoval svou velkou podporu zachování jedinečných tibetských náboženských, kulturních a jazykových tradic a ochrany lidských práv Tibeťanů v Čínské lidové republice," uvedl o obsahu jednání s dalajlamou Bílý dům.

  • Peking obviňuje dalajlamu ze snah o osamostatnění Tibetu, což ale tibetský duchovní vůdce odmítá. Zdůrazňuje, že usiluje pouze o autonomii Tibetu, nikoli o jeho odtržení od Číny. Doufá v brzké obnovení dialogu mezi svými zástupci a čínskou vládou.

Narušení americko-čínských vztahů

Setkání naplánované na páteční dopoledne místního času (odpoledne SEČ) se Čína snažila do poslední chvíle zabránit. "Setkání amerického prezidenta s dalajlamou je velkým zásahem do vnitřních záležitostí Číny a vážným porušením zásad mezinárodních vztahů," stěžovalo si jen krátce před tím čínské ministerstvo zahraničí.

Náměstek čínského ministra zahraničí Čang Jie-suej si předvolal amerického chargé d'affaires Daniela Kritenbrinka, aby mu oficiálně sdělil čínský protest. "Čína vyjádřila velké pobouření a jasný nesouhlas," citoval portál business-standard.com Čanga. Peking v prohlášení uvedl, že schůzka hrubě porušila americký závazek nepodporovat nezávislost Tibetu a vážně narušila americko-čínské vztahy.

Ústupek Číně?

Za jistý ústupek Číňanům je ale podle agentury AFP možné považovat to, že Obama nepřijal dalajlamu v Oválné pracovně, ale v mapovém salónku v Bílém domě.

Washington také zdůraznil, že podporuje dalajlamovu "střední cestu" řešení tibetské otázky. "Spojené státy uznávají Tibet jako součást Číny, nepodporujeme jeho nezávislost," citovala stanice CNN mluvčí Rady národní bezpečnosti amerického prezidenta Caitlin Haydenovou.

Obama hostil dalajlamu v minulosti dvakrát, jednou v roce 2010 a podruhé o rok později. I tehdy Peking protestoval a po schůzkách tvrdil, že vzájemné vztahy byly poškozeny. Jak připomněla agentura Reuters, s vážnějšími dopady se ale diplomacie nakonec nesetkala.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!