Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obama prověří všechny plány NASA

Svět

  9:04
WASHINGTON - Bílý dům nařídil zevrubnou revizi plánů Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) na dobývání vesmíru, včetně programů vesmírných letů s lidskou posádkou a úvah o návratu kosmonautů na Měsíc.

Ilustrační foto. foto: ČTK

Informovala o tom dnes agentura AP s tím, že americká vláda chce mít revizní zprávu o programu na stole do srpna. Podle vládního poradce pro vědu Johna Holdrena nezávislá expertní komise rovněž prověří projekt nové vesmírné lodi, která má nahradit nynější dosluhující raketoplány.

Ty by podle současných plánů měly odejít do výslužby do 30. září 2010. Pod drobnohled se dostane také program návratu lidí na Měsíc. Poslední misi s lidskou posádkou vypravila NASA na Měsíc v roce 1972.

Posoudit se má i pětiletá pauza mezi vyřazením trojice raketoplánů, které NASA provozuje, a nasazením nových dopravních prostředků. Během této pauzy se bude muset NASA spolehnout na ruské vesmírné lodě.

Novou generací lodí, které mají v budoucnu nahradit raketoplány, jsou plavidla Orion. Jde o pilotovaný modul, který do kosmu vynese chystaná třístupňová raketa Ares I. Tu ještě doplní těžká raketa Ares V, která by měla podle NASA na nízkou Orbitu země vyvézt až 188 tun materiálu.

V čele komise bude stát Norman Augustine, někdejší výkonný šéf společnosti Lockheed Martin. Úkolem expertů je navrhnout takové alternativy, které zaručí, že národní program vesmírných letů bude bezpečný, inovativní a dostupný i v době, kdy nynější americké vesmírné lodě budou vyřazeny z provozu.

Bývalý americký prezident George Bush v lednu 2004 představil plány návratu člověka na Měsíc do roku 2020 a výstavby kosmické stanice, která by měla sloužit pro cesty na Mars.

Součástí programu Constellation, který je obdobou někdejšího amerického projektu Apollo, jenž vyvrcholil přistáním lidské posádky na Měsíci v roce 1969, je nový lunární výsadkový modul Altair či vesmírný tahač EDS. Právě EDS by se měl starat o přepravu Orionu s připoutaným Altairem z orbitu Země na oběžnou dráhu Měsíce.

NASA už vydala v souvislosti s plánem na návrat amerických kosmonautů na Měsíc 6,9 miliardy dolarů. Návrh nového rozpočtu na rok 2010 předpokládá, že pro potřeby NASA bude na tento program uvolněno celkem 18,7 miliardy dolarů, což je o 5 procent více než kolik činil rozpočet vesmírné agentury na rok 2009.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat