18. října 2017 10:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obama rodinám padlých vojáků nevolal, hájí se Trump. On sám prý volá každému

Americký prezident Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump | foto: Reuters

WASHINGTON Prezident Spojených států Donald Trump nadále hájí své pondělní tvrzení, že jeho demokratický předchůdce Barack Obama netelefonoval rodinám padlých amerických vojáků. V novém rozhovoru s rozhlasovou stanicí Fox News Radio Trump naznačil, že Obama v roce 2010 nezavolal generálovi Johnu Kellymu, když jeho syn Robert zahynul v Afghánistánu.

„Měli byste se zeptat generála Kellyho, zda mu Obama volal,“ řekl v úterý Trump. „Nevím, jaká byla Obamova strategie. Já píšu dopisy a také telefonuji,“ dodal s tím, že od lednového nástupu do funkce volá v podstatě každému. Kellyho nejmladší syn Robert zahynul při výbuchu miny, v Afghánistánu byl tehdy na své třetí misi.

Generál podle amerických médií o smrti svého syna veřejně nemluví, neboť událost považuje za soukromou věc. Zpravodajská stanice CNN se i tak s příslušným dotazem obrátila přímo na Kellyho a také na Bílý dům. Kelly ale na přímý dotaz zatím neodpověděl a prezidentův úřad Kellyho komentář odmítl zprostředkovat.

CNN nicméně v návštěvnických záznamech Bílého domu zjistila, že Obama pozval Kellyho i s manželkou Karen u příležitosti Dne obětí války do své rezidence na snídani, kterou pravidelně pořádal pro rodiny vojáků, kteří padli v boji. Zda se Kellyovi snídaně zúčastnili, známo není.

Donald Trump s Melanií.
Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě 7. září 2017.

S kritikou postupu svých předchůdců v záležitostech padlých vojáků přišel Trump v pondělí, když reagoval na otázku novinářů, proč veřejně nehovořil o zabití čtyř příslušníků amerických speciálních sil při přepadení v Nigeru před dvěma týdny.

Šéf Bílého domu prohlásil, že rodinám padlých napsal osobní dopis a že jim plánuje příští týden zatelefonovat. Někdejší Obamovi poradci na Trumpova slova reagovali s rozhořčením a upozornili, že Obama rodinám padlých psal dopisy, telefonoval a také se s nimi u různých příležitostí setkával.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz