Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Yes, we can? Yes, we did, ukončil Obama svůj poslední prezidentský projev

Barack Obama při svém posledním projevu jako prezident USA v domovském Chicagu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama při svém posledním projevu jako prezident USA v domovském Chicagu | foto: Jonathan ErnstReuters

CHICAGO/PRAHA Ano, můžeme a ano, učinili jsme. Novým dodatkem ke svému slavnému heslu zakončil americký prezident Barack Obama svůj poslední proslov adresovaný Američanům. V téměř hodinové řeči v domovském Chicagu se ve středu od 3:00 SEČ zaměřoval především na obranu ohroženého odkazu svého prezidentství a snažil se představit optimistickou vizi pro svou zemi.

„Díky vám je Amerika téměř v každém ohledu lepším, silnějším místem, než byla, když jsme začínali,“ začal Obama na počátku téměř hodinového proslovu pozitivně.

Neváhal se ale vrátit i k nezdarům své vlády. Jeho hlasem hýbaly často emoce, když se vracel k osmi letům v úřadu, za nichž podle něj politická kultura zaznamenala úpadek. Američany vyzval, aby se aktivně zapojili do veřejného života a věřili v možnost změny.

„Demokracie se podlamuje, pokud propadáme strachu. Jako občané musíme zůstat bdělí proti vnější agresi, ale bránit i oslabování těch hodnot, které nás dělají speciálními,“ upozorňoval prezident. Pokud jsou lidé nespokojení se současným stavem, měli by podle odcházejícího amerického prezidenta sami kandidovat na nejrůznější funkce a pokusit se o změnu.

Svoboda a demokracie jsou podle Obamy tím, co odlišuje Spojené státy od jejich rivalů a dělá je tak silnými. Rusko nebo Čína se nemohou vyrovnat vlivu USA ve světě, pokud se Amerika nevzdá svých hodnot a nezmění se v další velkou zemi, která šikanuje své menší sousedy, uvedl Obama v posledním proslovu.

Demokraté potřebují vnitřní změnu

Nad celým projevem se podle agentury Bloomberg vznášelo předání úřadu nastupujícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi. Obama a jeho blízcí spolupracovníci si totiž uvědomují, že před osmi lety bylo vítězství v prezidentské volbě velkým úspěchem pro demokraty. V současnosti ale stáli na straně poražených ve volbách na všech vládních úrovních.

Varoval, že pokud se mají vrátit zpět, musí se zaměřit na problémy uvnitř strany. K vizi, se kterou vstupoval do Bílého domu, se mohou vrátit jedině tím, že se zapojí aktivně do změny politického diskurzu.

Prezident Obama se připravuje se svým bezpečnostním týmem na telekonferenci s...
Prezident Obama dostává v Oválné pracovně informace o situaci v Sýrii.

Když lidé začali skandovat „Další čtyři roky“, upozornil je Obama, že to bohužel není možné. „Za deset dnů bude svět svědkem známky naší demokracie, kdy se mírumilovným způsobem předá moc z jednoho svobodně zvoleného prezidenta na druhého,“ řekl končící prezident s tím, že se Trumpovi zavázal, že se zasadí o co nejhladší přechod moci a hodlá to dodržet.

Narazil ale i na výzvu svého nástupce, která zazněla v předvolební kampani, aby muslimové měli dočasně zakázán vstup do země. „Odmítám diskriminaci muslimských Američanů,“ uvedl končící šéf Bílého domu a dočkal se bouřlivého potlesku. „Jsou stejní vlastenci jako my,“ dodal.

Úspěchy i problémy

Za úspěchy své vlády dosluhující prezident označil například hospodářský rozvoj a růst počtu pracovních míst, zdravotní reformu známou jako Obamacare, navázání diplomatických vztahů s Kubou, zabití vůdce Al-Káidy Usámy bin Ládina či zlepšení postavení homosexuálů v zemi.

Spojené státy ale podle něj budou muset dál řešit i řadu problémů. Jedním z nich je rasové napětí, které podle něj na rozdíl od očekávání mnoha lidí jeho nástupem do funkce amerického prezidenta neskončilo. Překonat je podle Obamy třeba také přetrvávající nerovnost, která ohrožuje demokratické principy v zemi.

Na závěr své chicagské řeči poděkoval své rodině - manželce Michelle a dcerám Malii a Sashe - i členům svého týmu včetně viceprezidenta Joea Bidena za podporu během vykonávaní úřadu. Uronil při tom několik slz.

„Opouštím dnes večer toto pódium s ještě větším optimismem, než když jsme začínali, protože vím, že naše práce nejen tolika Američanům pomohla, ale že jich tolik inspirovala,“ řekl rovněž prezident.

Proslov zakončil Obama heslem, které používal již během první prezidentské kampaně: Yes, we can (Ano, můžeme) a dodatkem Yes, we did (Ano, učinili jsme).

Obama se rozhodl pomyslnou tečku za osmi lety svého prezidentského mandátu učinit v domovském Chicagu, kde v roce 2008 pronesl vítězný projev po vyhraných prezidentských volbách. Poslední řeč ve funkci hlavy státu přednesl v kongresovém paláci McCormick Place před tisíci shromážděných.

Barack Obama opustí Bílý dům 20. ledna. Jeho nástupcem a 45. prezidentem USA se stane republikán Donald Trump, který v listopadových volbách porazil demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou.

,
Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo
Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo

Opět tu máme pravidelnou soutěž pro ty, kdo rádi píší příběhy. Napište nám jeden během dubna. Tři z vás odměníme kosmetickým vybavením značky Linteo.