19. března 2014 7:09, aktualizováno  9:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA přirovnaly Krym k Československu 1968, na Ukrajinu chtějí vyslat pozorovatele

Prezident USA Barack Obama | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident USA Barack Obama | foto: Reuters

WASHINGTON/BERLÍN Americký prezident Barack Obama a německá kancléřka Angela Merkelová spolu v úterý hovořili o formálním připojení ukrajinského Krymu k Rusku a shodli se, že na jižní a východní Ukrajinu musí být okamžitě vysláni mezinárodní pozorovatelé.

Informaci oznámil Bílý dům. Pro diplomatické řešení krize se vyslovil americký ministr zahraničí John Kerry, který situaci přirovnal k Československu roku 1968.

Obama a Merkelová odsoudili krok ruského prezidenta Vladimira Putina, který následoval po nedělním referendu, v němž se drtivá většina obyvatel proruského poloostrova vyslovila pro připojení k někdejší mateřské zemi. Oba státníci se rovněž shodli, že je třeba šéfovi Kremlu nadále zdůrazňovat, že diplomatické řešení situace je nadále možné.

Obama i Merkelová se dále dohodli, že i v následujících dnech zůstanou v kontaktu. Příští týden se setkají na summitu G7 v Haagu.

Kyjev, USA a další západní státy referendum na Krymu, kontrolovaném proruskými a ruskými ozbrojenými silami, považují za nezákonné a odsoudily i další kroky směřující k připojení dosud ukrajinského poloostrova k Ruské federaci. Ruský prezident Vladimir Putin v úterý podepsal přístupové smlouvy se zástupci separatistického Krymu.

Tomu předcházel projev ruského prezidenta. Putin v něm mimo jiné odmítl tvrzení Západu, že Moskva porušuje svým postupem na Krymu normy mezinárodního práva, ohradil se i proti nařčení z invaze.

Kerry připomněl ČSSR 1968

Šéf americké diplomacie Kerry projev podle agentury DPA v debatě se studenty ve Washingtonu označil za "konfrontační a velmi triumfální" a vyslovil pro diplomatické řešení. Pokud dojde k "anexi" poloostrova, nezbude než uplatnit pravidla mezinárodního společenství.

Kerry rovněž připomněl přítomnost sovětských vojsk v Československu a Polsku v období studené války. "Je tu komplikovaná historie událostí, jako je Československo roku 1968, kdy údajnými důvody vstupu do země byla ochrana tamních obyvatel," připomněl Kerry studentům. "Musíte se zeptat Poláků, jak se cítili, když byli 'chráněni' po celé ty roky," citovala ho agentura Reuters.

S Kerrym předtím telefonicky hovořil jeho ruský protějšek Sergej Lavrov, který západní sankce označil za "nepřijatelné" a rovněž pohrozil, že "nezůstanou bez následků".

Lidovky.cz, ČTK

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.